Běžecké boty na ultratrail 2024

Od David Kuneš
Běžecké boty 2024

Běžecké boty na ultratrail 2024

Pro rok 2024 jsem zatím k testování získal tyto modely běžeckých bot na ultratrail:

Craft Xplor M

Recenze běžeckých bot Craft Xplor M

První dojmy

Běžecké boty Craft Xplor M jsem hned od vybalení z krabice vnímal rozpačitě. Design bot nepřináší nic inovativního a připomíná spíše modely z počátku 21. století. A po prvním nazutí se můj dojem nezměnil. Svrchní část boty působila příliš volně i po úplném dotažení tkaniček. Při běhu mi noha v botě lehce plavala a první došlapy v botách byly hodně nejisté. Chvilku jsem zvažoval, jestli si nenechat poslat botu o číslo menší, ale při porovnání vložek s mými dalšími běžeckými botami jsem pochopil, že velikost bot bude zřejmě v pořádku. 

Pohodlí

V botě je dostatečný, možná až velkorysý prostor v přední části nohy. Mezipodešev výborně tlumí nárazy a asi bych se nebál tvrdit, že tlumení je srovnatelné třeba s Hokami. Vlastně je Craft Xplor M pocitově podobná bota, jako Hoka Speedgoat. Takže při pomalém tréninkovém běhu na rovném povrchu se v botách cítím pohodlně, nic mě netlačí a bota funguje tak, jak má. Bez problémů s ní zvládnu i dlouhý běh 50+ kilometrů. 

V terénu

Problém nastává v terénu. Podle výrobce jsou boty Xplor M určeny na mixy silnice a terénu. A skutečně, na silnici a na rovných polních a lesních cestách si boty vedou dobře. Díky výborné podrážce podrží i za mokra. Bohužel, v techničtějších pasážích noha v botě nebezpečně „plave” a v takových podmínkách se s botami Craft Xplor M bojím zranění. Do techničtějšího terénu bych si je proto nebral. 

Shrnutí

V současné době se dá bota Craf Xplor M v různých slevách pořídit za cenu okolo dvou tisíc korun. Za takovou cenu mi bota dává smysl, jenže za podobnou cenu se dají sehnat také už zmíněné boty Hoka Speedgoat, a asi bych sáhnul raději po nich. 

Kde koupit

Pokud mě chcete podpořit, tak sdílím odkaz na svého běžeckého partnera Top4Running, kde s kódem EURUNNER dostanete (nejen na tyto boty) 5% slevu. Jinak jsem ale boty v posledních měsících viděl v různých slevových akcích za vynikající cenu, takže by možná stálo za to trochu pohledat. 

La Sportiva Prodigio

Recenze La Sportiva Prodigio

První dojmy

Boty La Sportiva Prodigio jsou letošním překvapením. I když je to pocitově stále tatáž La Sportiva, dojem z jejich bot je nezaměnitelný, přeci jen se značka hodně posunula. K lepšímu. V botách jsem odběhal přibližně 200 kilometrů, ale hlavní test proběhl v závodě Valašský hrb na trati 55 kilometrů. A boty La Sportiva Prodigio při něm obstály bez ztráty kytičky. 

Pohodlí

Jednou z mých největších výhrad k botám La Sportiva bylo, že mívaly poměrně tvrdou mezipodešev. To se teď postupně mění. I když to pořád ještě není Hoka a oproti letošním modelům většiny jiných značek jsou stále míň odtlumené, díky paměťové pěně v mezipodešvi mě z letošních La Sportiva Prodigio po doběhu nebolí chodidla a tlumení je tak akorát. Oproti loňským Jackalům se tlumení ještě vylepšilo.

Na to, že je bota o pár desítek gramů lehčí než třeba letošní testované On Running Cloudultra 2, působí hodně bytelně a pevně. Tím jsou ostatně La Sportivy známé, že i když s nimi naběháte stovky kilometrů, pořád vypadají stejně a člověku je až líto se jich po letech zbavovat. Každopádně La Sportiva Prodigio je hodně odolná bota. Podrážka vydrží, boty mají obsázku špičky proti okopání prstů a svršek boty ochrání při krátké dešťové spršce. Zkrátka hned po prvním nazutí získáte pocit, že to jsou boty do nepohody.

V některých recenzích jsem se dočetl, že bota může tlačit v oblasti kotníku kvůli vykrojení boty a nedostatečnému vypolstrování. Mně se to nepotvrdilo. Zřejmě bude hodně záležet na tvaru nohy, ale doporučuji botu nejdříve pár hodin testovat doma, abyste se ujistili, že vám sedí správně. Co se týče střihu, bota je dostatečně široká v přední části. Není to úplně přehnané, zrovna tak akorát aby se vám malíčky neotíraly o svršek boty, ale zas aby to nezhoršovalo stabilitu. 

V terénu

La Sportiva Prodigio je bota do technického terénu. Díky víceúčelovým výstupkům na podrážce, které zároveň tlumí nárazy a zároveň zvyšují přilnavost, funguje nejlépe v horách, na technických úsecích a v sebězích po mokrých kamenech. Zvládne i vrstvičku bláta, ale na větším bahně už klouzne. Tyhle boty rozhodně nepatří na silnici, a to ani na kratší úseky. Tam jsou hodně nepohodlné. Hodí se do hor, do těžkých terénů a technických úseků.

Recenze běžeckých bot La Sportiva Prodigio

Shrnutí

La Sportiva Prodigio rozhodně doporučuji. Jsou to boty vhodné na středně dlouhé horské traily, od 30 do 70 kilometrů. Asi by se v nich dala běžet i nějaká horská stovka, ale tam bych kvůli většímu komfortu zřejmě sáhl po jiných botách. Každopádně model Prodigio se dá sehnat za příznivou cenu lehce přes 3 tisíce korun a za tyhle peníze je mezi letošními modely bezkonkurenční. 

Kde koupit

Boty na testování mi zprostředkoval portál behej.com z obchodu hudy.cz. Děkuji a přidávám proklik na boty zde.

On Running Cloudultra 2

Recenze běžeckých bot On Running Cloudultra 2

První dojmy

Značku On zkouším poprvé, ale boty On Running Cloudultra 2 jsem si k testování vybral zcela záměrně. Od mnoha kamarádů běžců jsem slyšel hodně chvály na první model, tak jsem byl zvědavý. Jenom jsem se, jako spousta ostatních bez zkušeností se značkou On, s nedůvěrou díval na otvory v podrážce. Přirozeně jsem se bál, že mi tam budou zůstávat kamínky, klacíky a drobné nečistoty. Nezůstávají, ale o tom až později. 

Boty dorazily z obchodu Top4Running na testování před 14 dny. O té doby jsem v nich naběhal téměř 200 kilometrů. Z toho cca. 130 kilometrů v rámci třídenního běhu s desetikilovým batohem na zádech a dalších přibližně 70 kilometrů v tréninku, většinou v rámci běhů od 10 do 20 kilometrů. 

Recenze běžeckých bot On Running Cloudultra 2

Už od chvíle, kdy jsem boty vybalil z krabice, mě nadchnul design. Líbí se mi barevná kombinace, a navíc mi boty skvěle ladí k hodinkám. Jenom škoda, že se postupným používáním poměrně rychle zašpinily a ani po důkladném čištění už jsem se některých zašedlých skvrn na botách nezbavil. Boty ale vyrábí v různých barevných provedeních, takže po této zkušenosti bych raději volil nějakou tmavší variantu.

Pohodlí

Objednal jsem si stejnou velikost bot, jakou si objednávám také u dalších značek, a sedí mi perfektně. Boty On Running Cloudultra 2 jsou hodně pohodlné a lehoučké. V přední části jsou trochu rozšířené, ale přitom drží na noze pevně, protože střední část boty pevně obemkne nohu a také pata je uchycená napevno. Místo jazyku mají nohavičku, která nikde netlačí a kromě toho zamezuje padání nečistot do bot. Prostě od prvního nazutí sedí parádně a cítím se v nich dobře.

Boty On Running Cloudultra 2 jsou dobře vyměkčené, srovnatelně se značkami, které si na kvalitním tlumení zakládají. Ani po mnoha desítkách kilometrů s batohem na zádech nohy nijak netrpí a pořád mám pod chodidly příjemné tlumení. Tkaničky neškrtí, stačí je dotáhnout jedním uzlíkem a vydrží zavázané po celý den. Skvělou vychytávkou je plastové udělátko provlečené do tkaniček v přední části boty. Při dlouhém běhu, kdy nohy přirozeně natékají, umožňuje bez rozvazování jednoduše trochu povolit tkaničky a tím vytvořit více místa pro napuchlé nohy.

V zadní části nad patou kolem achilovek jsou lehce vypolstrované. Na pravé noze mi to vyhovuje, ale na levé trochu cítím, jak se noha tře o polstrování. Je to tím, že na levé noze mám mírně spadlou klenbu, takže noha v botě sedí jinak, než by měla. Každopádně to nijak nevadí, ani při vícedenním běhu se mi na achilovce netvořily nějaké odřeniny. Jenom je to prostě jediné místo, které mi připomíná, že mám na nohou boty. Jinak bych o nich ani nevěděl, což je přesně to, co od dobrých bot očekávám. 

V terénu

Překvapila mě univerzálnost bot On Running Cloudultra 2. Dají se v nich pohodlně přeběhnout dlouhé silniční úseky, ale zároveň dobře drží na mokrých kamenech a kořenech a koneckonců i na menší vrstvičce bláta. Na to, že jsou hodně pohodlné, jsou paradoxně i docela stabilní v těžším terénu. Asi bych si je nevzal do těch nejhorších technických úseků ve velkých horách, ale pro naše horské podmínky jsou to ideální boty. A když už jsem psal o té silnici, tak ještě dodám, že díky reflexnímu nápisu On a proužkům v zadní části boty jsem v botách za tmy dobře vidět. 

Recenze běžeckých bot On Running Cloudultra 2

Bál jsem se, že v dírách budou zůstávat nečistoty, ale ani po třídenním běhu v mokru, bahně a v terénu jsem nemusel z otvorů nic vyšťourávat. Možná se to někdy v budoucnu stane, ale za dva týdny testování jsem to nemusel řešit ani jednou.

Mám jen několik málo výhrad z hlediska trailového běhání. Za prvé, boty rychle navlhnou shora. Tím, že je v horní části boty jen lehká síťovina, stačí jednou proběhnout kaluží a mám v botách mokro. A ještě jedna, spíše kosmetická výhrada: boty za mokra vržou. Není to pokaždé a občas vrže jenom jedna bota, ale vzhledem k tomu, že jsem celé dva týdny běhal v mokru, občas mi boty několik minut v kuse vrzaly. Už ale nevím, jak a kdy to přestalo, nebo jestli jsem si na to tak rychle zvyknul. Každopádně to není něco, co by mě od používání bot odrazovalo.

Shrnutí

Boty On Running Cloudultra 2 hodnotím jako jeden z nejpovedenějších modelů, které jsem letos testoval. Rozhodně je doporučuji na každodenní tréninkové běhy ve smíšeném terénu, hodí se hlavně na dlouhé běhy nad 50 kilometrů. Nebral bych si je na rychlejší technické běhy v horách, tam bych sáhl raději po botách La Sportiva Prodigio nebo Salomon Genesis S/lab, které jsem letos také testoval. Ale pokud bych si chtěl kupovat jedny univerzálky, tak On Running Cloudultra 2 je přesně to, po čem bych sáhnul. 

Kde koupit

Když nakoupíte boty v internetovém obchodě top4running.cz, tak nejen, že s kódem EURUNNER obdržíte 5% slevu, ale hlavně mi pomůžete získat další boty k testování, takže doporučuji nákup právě od společnosti Top4Running.