Běžecké boty na ultratrail 2022

Od David
Běžecké boty

Představuji vám svůj výběr běžeckých bot na ultratrail 2022. Po pročtení a nakoukání mnoha recenzí jsem se letos rozhodl vyzkoušet šest párů bot. Na jaře se na trhu postupně objeví tři modely, které si nechci nechat ujít: Altra Mont Blanc, Hoka One One Speegoat 5 a Salomon Pulsar Trail. Kromě nich bych se letos chtěl ještě vrátit k osvědčeným loňským modelům: Salomon S/lab Ultra 3, VJ Sport Ultra a Dynafit Ultra 50 GTX. Některé už jsem si stihnul pořídit a naběhal v nich pár stovek kilometrů. A musím říct, že s výjimkou Dynafitů jsem letos vybíral dobře.

Recenze

Naposledy upraveno a doplněno 11.5.2022

Hoka One One Speedgoat 5

Běžecké boty Hoka One One Speedgoat jsem měl na sobě naposledy před čtyřmi lety. Tehdy to byl model s číselným označením dva. Od té doby se bota v některých detailech změnila, ale pocitově je to pořád totéž. Když jsem teď po letech nazul Hoka One One Speedgoat 5, úplně jsem se rozpomněl, že jsem kdysi v takových botách běhal. Prý jsou pětky o trochu lehčí než předchozí modely, ale já ten rozdíl nepoznám.

Hoka One One Speedgoat 5

Co se mi líbí?

Asi největším plusem je pohodlí. Boty výborně tlumí a cítím se v nich příjemně. I když jsem sbíhal lesem mimo cestu z příkrého kopce a dopadal jsem na ostré kameny a větve, boty to dokázaly v pohodě utlumit. Jsou prostorné a díky strečovému svršku se v nich i se svými plochými nohami cítím dobře. Po dlouhých bězích nemám tak zrasovaná chodidla, jako v jiných botách. Dobře drží i na měkkém povrchu, a přitom se na ně v mokru příliš nenabaluje bahno, takže další plus. Navíc se v nich dají pohodlně přeběhnout i delší úseky po silnici, i když se silnicím snažím obvykle vyhýbat, jak to jen jde. 

Co se mi nelíbí?

Je toho víc, ale nic tak závažného, že bych boty vyloženě nedoporučoval. Trochu problém je právě nový strečový svršek boty. Když jsem si je nazouval poprvé, bál jsem se, že jsou pro mě příliš úzké. Ale už po pár bězích jsem musel dotahovat tkaničky, aby mi v nich neplavala noha. I když je mám zavázané skoro nadoraz, přesto se mi v nich pořád trochu mele přední část nohy. Spolu s menší stabilitou, která je nevyhnutelnou daní za velké tlumení, se v nich necítím úplně jistě.

V mokru do nich okamžitě zateče. Stačí orosená tráva nebo menší kaluž a hned mám mokré ponožky. Taky do nich z boku snadno napadá jehličí, kamínky a další bordel. Do terénu je lepší vzít si přes boty návleky, protože jinak je každých deset kilometrů vyklepávám.

Shrnutí

Podle mě jsou Hoka One One Speedgoat 5 výbornou volbou pro dlouhé ultraběhy. Oproti ostatním botám, které jsem si letos pořídil, jsou levnější, a přitom splňují všechno, co jsem od nich očekával. Pro mě jsou letos první volbou na opravdu dlouhé běhy, stovky i delší ultra v nenáročném terénu. Takové, jaké se často běhají u nás v Česku. Taky je letos zřejmě budu hojně využívat na dlouhé tréninkové běhy. Naopak bych je asi nevzal do hor, kde potřebuji mít větší jistotu došlapu.

Kde koupit?

Tam, co jsem boty kupoval, už je nemají. Když jsem procházel internet, našel jsem  je na rockpoint.cz, ale na obrázku měly nějakou podivnou barvu, tak si raději zjistěte, že je to tatáž bota. 

Altra Mont Blanc

Většinou začnu testovat novou značku ve chvíli, kdy mi jí doporučuje nezávisle na sobě několik kamarádů běžců. A vloni si na závodech spousta běžců vychvalovala boty Altra Olympus. Altry jsem nikdy předtím neměl, a tak jsem začal načítat recenze. Když jsem pak zjistil, že se na jaře má objevit Altra Mont Blanc, rozhodl jsem se to pro letošek zkusit. Pravda, na začátku jsem se trochu obával nulového dropu, ale nenechal jsem se odradit a udělal jsem dobře.

Altra Mont Blanc

Co se mi líbí?

Jsou lehoučké a moc příjemné na nošení. Materiál svrchní části boty trochu připomíná papír, je to takové muchlací nic a zprvu jsem měl strach, abych botu při rychlém nazouvání neroztrhl. Ale zřejmě je svrchní tkanina pevnější, než vypadá, a něco vydrží. Každopádně, boty skvěle sedí na noze. Někteří recenzenti si stěžovali, že v nich mají volnější patu. Ano, je to tak, ale noha je v botě pevně uchycená ve střední části, takže to ničemu nevadí. A zejména přední část boty je pojatá velkoryse a skýtá dostatek prostoru, takže nemám nejmenší problém ani já se svými ploutvemi.

Jsou stabilní a dobře drží na různých površích, přeci jen to jsou boty do drsných terénů. Párkrát se mi sice stalo, že podklouzly na větší vrstvě bahna, ale  jinak drží skvěle a nebojím se s nimi pustit to naplno za mokra z kopce dolů. Zatím jsem v nich nedal delší běhy než třicet kilometrů v kuse. Teprve postupně si zvykám na nulový drop a lehce mě při delší běhu pobolívají lýtka. Ale dokážu si představit, že za pár týdnů už v nich poběžím klidně i padesátku. Rozhodně už se nemůžu dočkat, až je vytáhnu na celodenní běh někam do vysokých kopců.

Co se mi nelíbí?

Občas se mi za běhu rozvazují tkaničky, takže na to musím myslet a zavazovat je na dva uzlíky. Zboku se do nich při běhu dostane listí, jehličí nebo malé kamínky, takže při delších bězích raději nosím návleky, abych boty nemusel každou chvíli vyklepávat. Stejně jako Hoky a Salomony, které jsem letos zkoušel, také Altry rychle nasáknou vodu ve vlhkém prostředí. Co se týče tlumení, zatím mi připadá dostatečné. Tlumí trochu hůř než Hoky a při běhu po silnici mě v nich začnou pobolívat moje ploché nohy. Na druhou stranu, tyhle boty nemají na silnici co dělat, takže asi nedává moc smysl si na to stěžovat.

Shrnutí

I když je tady stále ještě prostor ke zlepšení, za mě jsou Altry zatím nejlepší letošní volbou. Jsou neskutečně příjemné a pohodlné a běhám v nich moc rád. Padnou na noze jako ulité a určitě je hodlám brávat s sebou na delší horské a terénní běhy. Už brzy v nich vyzkouším první vícedenní běh a potom svou recenzi ještě doplním, ale tuším, že mě nezklamou.

Kde koupit?

Pokud mě chcete podpořit, doporučuji nakoupit v internetovém obchodě TOP4RUNNING, se kterým spolupracuji. Odkaz na boty najdete zde. Po zadání slevového kódu EURUNNER získáte 5% slevu a mně tím pomůžete snížit náklady při koupi dalších bot k recenzi. 

Salomon S/lab Ultra 3

Loňské boty Salomon S/lab Ultra 3 jsem chtěl vyzkoušet hlavně proto, že jsem na ně slyšel samou chválu ze všech stran. A hned po úvodním testu, kdy jsem v nich dal 25kilometrový kopcovitý závod, jsem tušil, že jsem neudělal chybu. Teď, po několika týdnech testování, se čím dál víc potvrzuje, že to byla dobrá investice.

Salomon S/lab Ultra 3

Co se mi líbí?

Jsou stabilní a cítím se v nich jistě. I když běžím jakýmkoliv terénem, mám pořád ten správný kontakt s povrchem a vůbec se nemusím bát pustit to naplno. Naopak, díky vyššímu dropu by mě bota snad ani nenechala běžet pomalu. Kupodivu mi dobře padnou, i když Salomony bývají obvykle užší. Taky mi moc vyhovuje bezjazykový systém, kdy svrchní část boty obemkne nohu těsně okolo kotníku. Díky němu se do bot nedostane nepořádek. Ale navíc mám pocit, jako by bota tvořila s nohou jeden nedílný celek, a to je moc příjemné.

Co se mi nelíbí?

Jsou tvrdší na došlap, když je porovnám s Hokami nebo Altrami, a rozhodně bych v nich nezkoušel běhat po silnici. Při seběhu prudkých kopců mi špičky prstů narážejí do přední části boty, i když mám správnou velikost. A občas, zejména po závodě, mívám tu a tam puchýře na konečcích prstů. Podle mě za to může vyšší osmimilimetrový drop, který při seběhu tlačí nohu směrem ke špičce. Taky mi nevyhovuje kapsička na volné konce samoutahovacích tkaniček. Je malá a špatně dostupná, takže je to docela boj cpát tam zbylý kus tkaničky po utažení bot.

Shrnutí

I přes drobné výhrady mi boty hodně sedí. Cítím se v nich příjemně a rád v nich vybíhám na rychlejší tréninky. Jsou to závodničky, nebál bych se v nich běžet jakýkoliv terénní závod do 50 kilometrů. Kamarádi běžci tvrdí, že v nich běžně dávají i stovky. Jenže oni jsou lehčí než já, a nemají tak zničené nohy z běhání. Pro mě to jsou ideální boty třeba na Krkonošskou padesátku. Každopádně jsem moc rád, že jsem si boty pořídil, byla to dobrá volba.

Kde koupit?

Pokud mě chcete podpořit, doporučuji nakoupit v internetovém obchodě TOP4RUNNING, se kterým spolupracuji. Odkaz na boty najdete zde. Po zadání slevového kódu EURUNNER získáte 5% slevu a navíc mi tím pomůžete snížit náklady při pořizování dalších bot. 

Dynafit Ultra 50 GTX

Dynafit Ultra 50 GTX

Loňský model bot Dynafit Ultra 50 GTX jsem si vybral díky výborné zkušenosti s předloňskými Dynafit Ultra 100. Pocitově jsou to ovšem úplně jiné boty. Zatímco stovky byly vyloženě papučky, padesátky jsou tvrdé a nepohodlné. Během tří zimních měsíců jsem v nich naběhal 110 kilometrů, což už samo o sobě napovídá, že mě boty zrovna dvakrát nenadchly. Výhodou je, že udrží nohu v suchu. Mají dobrou trakci v blátě, na sněhu a v mokrém terénu. Ale jsou nepoužitelné pro běhy nad 15 až 20 kilometrů. Svršek je hodně tuhý, nepoddajný, a ani podrážka neposkytuje žádný větší komfort. Ještě budu zkoušet, ale pochybuju, že se můj úvodní dojem nějak zásadně změní.