Běžecké boty na ultratrail 2022

Od David
Běžecké boty

Nový rok je tady a s ním i můj výběr běžeckých bot pro novou ultratrailovou sezónu. Tentokrát jsem se na základě dostupných informací rozhodl otestovat čtyři páry bot. K obvyklým třem párům jsem přidal ještě jedny na zimní běhání.

Začnu rovnou s těmi zimními. Boty Dynafit Ultra 50 GTX jsem si vybral na základě výborné zkušenosti s úspěšnými Dynafit Ultra 100, na které loňský model Dynafit Ultra 50 GTX navazuje. A rovnou přidávám, že po jednom desetikilometrovém a jednom třicetikilometrovém běhu mě boty příliš nenadchly. Od toho předchozího modelu se hodně liší, jsou tvrdší na došlap a cítím se v nich jako ve svěrací kazajce. Na zevrubnou recenzi je ještě brzy, doplním ji, jakmile v botách odběhnu aspoň tři sta kilometrů.

Boty VJ Sport Ultra jsou pro mě úplnou novinkou, ačkoliv se jedná o loňský model. Tuhle finskou značku jsem donedávna neznal a dozvěděl jsem se o ní vlastně až na základě několika nezávislých kladných recenzí. Takže jsem zvědav, jak dopadne moje první zkušenost. Plánuji je koupit už brzy.

Další dva páry boty jsou letošní modely, takže na ně musím počkat do jara. Někteří z vás, co mě sledují delší dobu, vědí, že jsem značku Salomon několik let záměrně bojkotoval. Bylo to hlavně kvůli tomu, že mezi profi modely a botami pro nás obyčejné smrtelníky bez velkých závodních ambicí byl obrovský rozdíl; nejenom cenový, ale také v kvalitě. Loni mě ale kamarádi běžci vícekrát doporučovali model Salomon S/LAB ultra 3, který za poměrně rozumnou cenu nabízí dobrou kvalitu, alespoň podle dostupných informací. Takže jsem se letos po dlouhé době rozhodl vyzkoušet zbrusu nový model ultratrailových bot, Salomon Pulsar Trail.

Poslední značka, Altra, je pro mě také nová. Někteří ultraběžci mi v posledních letech doporučovali starší model, Altra Olympus 4, a tak jsem nejprve pokukoval po jeho letošním nástupci, modelu Altra Olympus 5. Pak jsem ovšem začal získávat víc informací a zatím to vypadá, že raději ozkouším jiný model, který se má objevit letos na jaře. Je jím Altra Mont Blanc.

Recenze budu postupně doplňovat, jakmile si boty pořídím a odběhám v nich aspoň pár stovek kilometrů. Kdybyste měl někdo tip, kde boty sehnat se slevou, dejte mi prosím vědět. A samozřejmě se podělte s vašimi plány, jaké boty se chystáte pořídit letos vy.