Recenze sportovních hodinek Coros Vertix 2s
Sportovní hodinky značky Coros jsem nikdy nenosil, ale chtěl jsem je otestovat už dávno. A když se teď naskytla příležitost, vybral jsem si ten nejvyšší model Coros Vertix 2s, protože je cenově i funkcemi srovnatelný s hodinkami Garmin Fenix 7X Pro, které mám momentálně jako hlavní sportovní hodinky.
Hodinky Coros Vertix 2s se vyrábí ve třech barevných variantách. Modré (Earth), černé (Space) a stříbrno-šedé (Moon). Nejvíc se mi líbí modrá verze, ale na testování jsem od zastoupení značky Coros dostal nakonec stříbrno-šedou ”měsíční” variantu. Společně s hodinkami jsem měl v balení na výběr ze dvou řemínků. Hned od začátku upřednostnil nylonový před silikonovým, protože je lehčí, pohodlnější a lépe drží na zápěstí.
Hodinky jsem testoval dva týdny. Každý den jsem s nimi absolvoval minimálně jednu aktivitu, většinou běh nebo chůzi. Během několika aktivit a také každou noc jsem pro srovnání nosil na druhé ruce své Garmin Fenix 7X Pro, ale jinak jsem většinu času přes den používal pouze Corosy, protože mě zajímalo, co mi v nich bude chybět. A hned v úvodu musím uznat, že hodinky v podstatě splňují vše, co od sportovních hodinek očekávám. Jediná věc, kterou jsem vyloženě postrádal, je svítilna.
Úvodní instalace hodinek byla jednoduchá. Po vybalení z krabice stačilo přístroj zapnout, vyfotit telefonem QR kód na displeji a spárovat s nainstalovanou aplikací. Snadno jsem nastavil úvodní informace: věk, váhu, typ sportovce a další údaje. Ovládání je intuitivní, takže jsem všechno pochopil okamžitě bez manuálu a poměrně rychle jsem si na hodinky zvykl. Nevýhodou je, že hodinky mají předinstalovaných pouze několik základních jazyků a čeština mezi nimi bohužel není.
Design
Na Coros Vertix 2s je na první pohled patrné, že se jedná o sportovní hodinky. Připadají mi trochu jako kříženec mezi hodinkami Garmin Fenix a Casio G-Shock, na ruce působí mohutně, i když mají v průměru jen 50 mm. Mají titanovou lunetu, safírové sklíčko a zadní kryt je rovněž z titanu. Na výšku (tloušťku) mají asi o milimetr víc, než moje Garminy, ale na ruce to nepoznám. Podle oficiálních informací výrobce váží s nylonovým řemínkem 70g, já jsem navážil dokonce 69g.
Velikost a rozlišení transflektivního displeje jsou stejné, jako u Garminů, t.j. 1,4 palců a 280×280 pixelů. Na denním světle je displej čitelný a ve tmě s podsvícením taky, ale v přítmí jsou čitelné hůř než moje Garminy. To ovšem může být způsobené menším písmem – dostanu se k tomu ještě v dalším textu.
Výhodou je, že se vše ovládá pouze třemi tlačítky, které jsou umístěné na jedné straně. Prostřední tlačítko je zároveň otočná korunka, která usnadňuje ovládání. Trochu mě zmátl senzor z druhé strany hodinek, který vypadá jako další tlačítko. Ale na internetu jsem se dočetl, že se jedná o barometrický senzor. Příjemně mě překvapilo, že když si v úvodním nastavení vybírám ruku, na které chci hodinky nosit, tak si zároveň můžu vybrat, na které straně chci mít tlačítka. Jestli vlevo nebo vpravo.
Uživatelské rozhraní
Hned první den jsem si změnil hlavní obrazovku, protože přednastavený ciferník s otáčející se zeměkoulí mi vůbec nevyhovoval. Z dalších čtyř možností jsem si vybral jednu přijatelnou alternativu. Bohužel nebyl na výběr žádný analogový ciferník, který mám na hodinkách nejraději.*
* Od čtenáře jsem se dozvěděl, že analogový ciferník lze nahrát z aplikace, takže jsem to hned vyzkoušel a je jich tam spousta.
Navigace v rámci hlavní nabídky je v Corosech hodně intuitivní; rozhodně přehlednější, než u Garminů. Už od prvního momentu jsem se dokázal skvěle orientovat a snadno jsem dohledal všechno, co jsem potřeboval. A stejně i aplikace Coros v telefonu je jasná a srozumitelná a v jednoduchých přehledech poskytuje v podstatě všechno, co potřebuji.
Jako největší problém vnímám u hodinek Coros Vertix 2s, že nejde změnit výchozí velikost písma**, zejména v přehledech a v notifikacích. I když nosím brýle, přesto hůř vidím. Během aktivit na denním světle jsou velká čísla na displeji dobře čitelná, tedy kromě popisků, co které číslo znamená. Popisky ovšem nejsou tak důležité, obvykle bez problémů odliším třeba uplynulý čas od tempa nebo vzdálenosti. Ale texty notifikací a stav tréninku jsou pro mě v horším osvětlení špatně čitelné.
** Velikost písma jde měnit pouze u aktivit.
Nadšený jsem naopak z možnosti ovládat GoPro kameru přímo z hodinek. U Garminu donedávna tato možnost neexistovala vůbec a teprve před pár týdny se objevila aplikace, kterou je potřeba do hodinek doinstalovat. U Coros Vertix 2s je možnost ovládání externí kamery standardní funkcí, což jako tvůrce videí oceňuji.
Sportovní aktivity
Hodinky jsem testoval hlavně při běhu, chůzi a cyklistice, ale také jsem s nimi chodil do posilovny, zkusil jsem je při skákání přes švihadlo, na veslovacím trenažéru a rotopedu. Při sportovních aktivitách mi hodinky ukazují asi vše, co potřebuji vidět. Jenom se mi do sportovních činností jako běh nebo chůze nepovedlo přidat mapovou obrazovku, i když jsem si jí do hodinek stáhnul***. Ale při zapnuté navigaci tam mapa je a podle mých zkušeností je velmi přesná.
** Čtenář mě navedl, jak mapu do aktivity přidat. Stačí dlouze podržet spodní tlačitko a z menu si vybrat mapu. Hodinky se pak samy zeptají, jestli chci mapu přidat do aktivity. Když jsem to zkoušel já, tak mě taky napadlo vyzkoušet spodní tlačitko, ale tím jsem ukončil okruh, a dlouze podržet tlačítko už mě nenapadlo.
Mimochodem, z telefonu si můžete zdarma nainstalovat mapové podklady celého světa, ale kvůli úspoře paměti dává větší smysl vybrat si jenom mapové díly, kde se běžně pohybujete. V aplikaci Coros v telefonu se také dá poměrně snadno naklikat trasa a okamžitě odeslat do hodinek.
Navigace v Corosech mi celkově vyhovuje víc než v Garminech. Kdykoliv se dostanu na rozcestí, je z hodinek okamžitě patrné, kudy se vydat. Navíc, kdykoliv sejdu pár desítek metrů z plánované trasy, Coros Vertix 2s mi okamžitě začne pípat a displej zčervená, takže zabloudit je skutečně těžké. Mapa v hodinkách Coros neobsahuje popisky, ale já bych je stejně na malém displeji nepřečetl, takže mi to nijak nevadí.
Jedna věc mi ovšem nedává smysl: při zobrazeném navigačním displeji a také na obrazovce s výškovým profilem nemůžu zastavit aktivitu. Musím odscrollovat na nějakou datovou obrazovku, odkud aktivitu vypnu. Naopak se mi líbí, že aktivitu nelze ukončit omylem. Pro ukončení aktivity je potřeba podržet postranní tlačítko po dobu 3 sekund. Takže nemůžu bezděčně uzavřít aktivitu omylem, jako se mi to stávalo například v Apple Watch Ultra.
Celkově mi sportovní aktivity ve sporttesteru Coros Vertix 2s hodně vyhovují. Přehled aktivity po ukončení ukazuje v hodinkách i v aplikaci na telefonu veškeré informace, které jsou pro mě podstatné. Líbí se mi také shrnutí aktuálního stavu tréninku, tréninková zátěž, tréninkový status, nebo třeba race prediktor, který předpovídá výsledné časy v závodech na 5 km, 10 km, půlmaraton a maraton. Narozdíl od Garminu časy v Corosech sedí téměř přesně s mými aktuálními výkony.
Naměřená data
Hodinky Coros Vertix 2s měří srdeční tep a variabilitu tepu, nasycení krve kyslíkem, spánek, stres, odpočinek, VO₂ Max, EKG a další metriky. Oproti staršímu modelu mají nový optický senzor. Když jsem načítal a nakoukával recenze, které srovnávaly data naměřená hodinkami Coros Vertix 2s s dalšími chytrými přístroji, dospěl jsem k závěru, že se data z Vertixů příliš neliší od těch nejlepších současných přístrojů. Takže jsem se na srovnání už nějak zvlášť nezaměřoval. Jenom při několika aktivitách, při kterých jsem měl na ruce i svoje Garminy, jsem si ověřil, že se naměřené údaje víceméně shodují.
K hodinkám jsem dostal k otestování také pažní monitor srdečního tepu, Coros Heart Rate Monitor, který ještě zpřesňuje naměřené hodnoty tepové frekvence v aktivitách. I když je hrudní pás stále považovaný za “zlatý standard”, protože místo optických signálů měří přímo elektrické impulzy srdeční činnosti, nevyužívám ho – při delších bězích mi překáží a je nepohodlný. Pažní monitor oproti tomu při aktivitě ani nevnímám, a proto mi vyhovuje mnohem více. Dokážu si představit, že bych ho při bězích používal pravidelně.
V noci jsem nosíval na rukou oboje hodinky, Garminy a Corosy. V celkové délce spánku se přístroje rozcházely maximálně o dvě až tři minuty, noční hodnoty variability srdečního tepu nebo klidové tepové frekvence byly víceméně stejné.
Polohové údaje
S přesností GPS jsem také neměl žádné větší problémy. Až mě překvapovalo, když jsem měl oboje hodinky na rukou, jak mi autolap funkce oznamovaly každý kilometr ma obou hodinkách téměř zároveň, v maximálním rozmezí jedné nebo dvou vteřin. Pouze jednou se mi při přerušení chůze v lese nenačetla u Vertixů GPS a nenaskočila ani během dalších třiceti minut cestou zpátky. To se ovšem stalo jen jednou a potom už nikdy, takže tomu nepřikládám větší důležitost.
Výdrž baterie
Výdrž baterie je pro mě naprosto dostačující. Výrobce hlásí, že hodinky vydrží v aktivitě 118 hodin, což pohodlně pokryje i delší závody a výlety, aniž bych musel nějak řešit nabíjení. Když jsem hodinky dostal k testování, nabil jsem je na 100 % a po čtrnáctidenním používání, kdy jsem každý den přibližně hodinu a půl vykonával nějakou sportovní aktivitu s GPS, hlásily stále ještě zbývající kapacitu baterie 39 %.
Shrnutí
Coros Vertix 2s vnímám jako výborné sportovní hodinky a jako plnohodnotnou alternativu k současným modelům jiných výrobců. Co se týče sportovních aktivit, tak v některých ohledech dokonce předčí moje současné hodinky, Garmin Fenix 7X Pro. Třeba při stokilometrovém závodu v terénu bych si raději vybral Coros Vertix 2s, protože bych se víc mohl spolehnout na navigaci.
Bohužel je pro mě limitujícím faktorem skutečnost, že v hodinkách nemůžu zvětšit velikost písma a tudíž mi na běžné každodenní použití nevyhovují. Jinak ale hodinky Coros Vertix 2s doporučuji jako výborného sportovního pomocníka.
Poděkování
Na závěr děkuji firmě Raven Sport, dovozci hodinek pro střední a východní Evropu, která mi hodinky k testování zapůjčila.