Běžecké boty na ultratrail 2023

Od David
Boty na Ultratrail 2023

Recenze

Nedávno jsem se bavil s dalšími ambasadory značky top4running a stěžovali jsme si, jak je těžké napsat kvalitní recenzi běžeckých bot. Proč? Dřív se výrobci zaměřovali především na výkonnostní sportovce. Jenže nedávno zjistili, že jejich primární zákazník se od mladého ambiciózního sportovce hodně liší. Daleko větší skupinu tvoří ženy i muži středního věku, kteří se sportu nevěnují na vrcholové úrovni, přesto jsou však ochotni investovat do kvalitního sportovního vybavení. A tak se výrobci v posledních letech docela přeorientovali právě na tuto skupinu zákazníků.

Samozřejmě, stále ještě seženete lehoučké, agresivní, výkonnostně laděné boty. Kromě nich ale začínají trh zaplavovat stále pohodlnější modely s velkým odpružením a dostatečným prostorem pro nohy. Za mě, jako ideálního zástupce téhle zákaznické skupiny, je to moc dobře. Jenže boty od různých výrobců jsou jedna jako druhá a smazávají se rozdíly mezi různými značkami a modely. Loni jsem z šesti testovaných párů bot našel pouze jeden, který mi vyloženě nesedl. Letos se bojím, že už se nenajde žádný.

Takže zde je seznam letošních modelů, které chci testovat:

  • Salomon Ultra Glide 2
  • La Sportiva Jackal 2
  • Dynafit Ultra 100 (letošní model)
  • Hoka One One Chalenger ATR 7
  • Altra LonePeak 7
  • Z nových značek, ve který jsem ještě nikdy neběhal, chci zkusit buď The Northface Vectiv Infinite 2 nebo NNormal Tomir.

Salomon Ultra Glide 2

Salomon Ultra Glide 2 navazuje na úspěšný předloňský model Salomon Ultra Glide. Ten jsem bohužel nestihl vyzkoušet, ale ze všech stran se na něj nesla jen chvála. Takže, když jsem loni na podzim zjistil, že Salomon chystá nástupce, okamžitě jsem si je objednal. Boty dorazily v první polovině února, takže jsem v nich ještě před oteplením stihnul odběhat několik běhů ve všech možných podmínkách: na sněhu a ledu, v blátě i v potocích vody z tajícího sněhu. Díky tomu jsem si mohl udělat dobrý obrázek, jak se bota chová v různých situacích.

Recenze běžeckých bot Salomon Ultra Glide 2

První dojmy

Byla to láska na první pohled a doteď jsem nadšený z designu a barevné kombinace. Bota se vyrábí ve více barevných provedeních, ale tahle jedovatě modrá je jednoznačně nejkrásnější. Při prvním nazutí mě zaujaly dvě věci. Za prvé to byla nezvyklá prohlubeň v místě pod patou; pata do ní mírně zapadla a působilo to zpočátku divně, protože na to nejsem u jiných bot zvyklý. Ale stačilo v botách chodit pár minut po bytě a rychle jsem si zvykl.

Druhým otazníkem byla šířka boty. Mám širší chodidla, a cítil jsem, jak se noha malíkovou hranou dotýká svršku boty. Bál jsem se, aby bota nebyla příliš úzká. Naštěstí není. Ani při posledním stokilometrovém běhu se mi v tom místě neudělal žádný puchýř. Každopádně, když se na to zaměřím, i při běhu cítím kontakt nohy s botou. Pokud vám to není příjemné, pořiďte si model „wide“, který je určený pro běžce se širšími chodidly.

Pohodlí

Salomon Ultra Glide 2 jsou pohodlné a příjemné boty. Jsou dobře tlumené, takže ani při stokilometrovém běhu jsem s nimi nezažil větší problém. Pravda, nejsou to Hoky, když jsem na konci víkendové stovky přebíhal pár kilometrů po silnici, už jsem cítil chodidla. Ale v terénu jsou moc příjemné. Dobře sedí a když se na ně zrovna nezaměřuju, tak je ani necítím. Občas je potřeba pohrát si s utažením tkaničky, ale jakmile si jednou boty dotáhnu správně, drží a nijak se nepovolují.

Když už jsme u těch tkaniček: vyhovuje mi, jak jednoduše je můžu povolit a dotáhnout. Před týdnem jsem vzal boty na 7kilometrovbý rychlý závod a při běhu jsem se musel zastavit a upravit tkaničku. U klasických tkaniček bych ztratil tak 15 sekund času, se samoutahovacím systémem je to otázka několika okamžiků.

Možná si taky pamatujete, jak jsem si u modelu Salomon S/lab Ultra 3 stěžoval na špatně dostupnou kapsičku, kam se stočí volný konec tkaničky po utažení. Tak u modelu Salomon Ultra Glide 2 je to lepší, kapsička je širší a lépe dostupná. Ale upřímně, pořád mi ty kapsičky nevyhovují a dal bych přednost nějakému snazšímu řešení.

V terénu

V botách mám za tři týdny naběháno přibližně 250 kilometrů a stihnul jsem už běhat skoro na všech typech povrchů. Nejlíp seděly na klasických lesních a polních cestách, v terénu, ve kterém trávím nejvíce času. Dokážou si poradit s menší vrstvou bláta, ale na vyloženě hluboké bahno nejsou. Na to je podrážka málo agresivní. Stejně tak se udrží v mixu sněhu a ledu, ale na samotném ledu už klouznou. Na to, jak jsou příjemné na nošení, jsou poměrně stabilní a dá se na ně při došlapu spolehnout. Bohužel, snadno se do nich dostane voda.  

Shrnutí

Boty jsem si hodně oblíbil a vlastně od chvíle, kdy se ke mně dostaly, jsem jen dvakrát vyběhl v jiných botách. Moc mi vyhovuje, jak jsou pohodlné a příjemné na noze. Líbí se mi design. Určitě je budu nosit na dlouhé každodenní tréninky v okolí domova, a také bych si je určitě znovu vzal na nějakou stovku. Kdybych je měl s něčím porovnat, tak podobně na mě působily loňské Saucony Xodus Ultra. Jenže Saucony za mokra docela hodně klouzaly, v tom mi Salomon Ultra Glide 2 připadají lepší.

Kde koupit

Koupit můžete zde (klasický střih) nebo zde (široké). Když při nákupu zadáte kód EURUNNER, tak nejen, že získáte 5% slevu navíc, ale ještě mi pomůžete, abych příště dostal zase další boty na testování. A to už za to stojí, nebo ne?