Zpátky do formy v padesáti 2/12

Od David Kuneš
Zpátky do formy v padesáti

Zpátky do formy v padesáti: Únor

Leden se vydařil. Běhal jsem pravidelně čtyřikrát týdně. Přesně tak, jak jsem si předsevzal. Za leden mám v nohách lehce přes dvě stě kilometrů, takže jsem oproti loňsku dost ubral na objemech. Dvakrát jsem byl dokonce na místních závodech, abych měl změnu v tréninku. No, a nešidil jsem ani posilovnu. 

Jenže jsem vůbec nezhubnul. Ani o píď. Váhově jsem se začátkem února držel na stejných číslech, jako na začátku ledna. Něco musím změnit. Bude to hodně bolet, ale zkusím přestat pít pivo a alkohol obecně. Stejně jsem si chtěl vyzkoušet, jestli to po těch letech bez každovečerního pivka vydržím. 

Běžecký test

Hned začátkem února jsem si díky svému běžeckému partnerovi top4running střihnul půlmaraton v Barceloně. Napadlo mě, že bych ho mohl použít jako srovnávací test. Když si zaběhnu půlmaraton teď na začátku roku a potom další na podzim, poznám, jestli se zlepšuju. Jenže to asi neklapne. Běžel jsem hrozně rychle, dal jsem to za 1:32:31 čistého času. Má nejrychlejší půlka za posledních patnáct let. 

Zpátky do formy v padesáti - únor

Stejně mi to přijde zajímavý. Ubral jsem na objemech, vůbec se nesnažím o nějakou specifickou přípravu na silniční běhy, a přesto zaběhnu takhle dobrý čas. Podobné to bylo loni na Krkonošské padesátce. Taky jsem kvůli zranění hodně zvolnil a potom jsem měl na trati ten nejlepší čas za posledních deset let.

Možná je tohle opravdu ta správná cesta pro padesátníka. Zvolnit a nesnažit se za každou cenu drtit rekordy, zvyšovat objemy nebo vystoupané metry. Aspoň u mě to tak zřejmě funguje.

Postup

Stejně jako v lednu se i teď v únoru snažím držet plánu. Běhám čtyřikrát týdně, posiluju dvakrát týdně. Jednou týdně kompenzační sporty, třeba plavání, kolo, umělá stěna, zkrátka něco jiného než běh. Pár tréninků jsem sice vynechal, dvakrát kvůli Barceloně, a jednou kvůli rýmičce. Ale jinak makám pořád stejně.  

Zpátky do formy v padesáti - únor

Jenže váha se ani nehnula. Je téměř konec února, včera ráno jsem se vážil a mám o sedm set gramů míň než začátkem ledna. Sedm set gramů jsou dvě jídla. To je rozdíl mezi hmotností ráno a večer. Téměř nic. Ani v pase jsem nezhubnul. A přitom už tři týdny nepiju alkohol, s jedinou výjimkou v Barceloně, kdy jsem si dal dvě pivka na oslavu s běžeckými kolegy. 

V březnu musím něco vymyslet. I když už asi tuším co. Stravování a spánek. Nic moc dalšího už se měnit ne. Ale do toho stravování se mi moc hrábnout nechce. Před pár lety jsem navštívil výživovou poradkyni, navíc pořád čtu knížky o sportovní výživě, takže vím, jak bych měl upravit skladbu stravy. Ale některých věcí se prostě nechci vzdávat