Recenze běžecké bundy Salomon Bonatti Trail

Od David Kuneš
recenze běžecké bundy Salomon Bonatti Trail

Recenze Salomon Bonatti Trail

Běžeckou bundu Salomon Bonatti Trail jsem si pořídil hlavně kvůli dlouhým horským běhům. Na většině horských závodů je součástí povinné výbavy nepromokavá bunda s kapucí, i když se zrovna běží za pěkného letního počasí. Takže potřebuji něco, co moc neváží, ale co ochrání v případě náhlé změny počasí. A bunda Salomon Bonatti Trail se svými 195 gramy tyhle požadavky dokonale splňuje. 

Bundu jsem dostal k ozkoušení od společnosti top4running na začátku ledna. Testoval jsem ji celé dva měsíce, než jsem se rozhodl napsat recenzi. Hlavně proto, že nebylo moc co vytknout. A také jsem čekal na pořádný slejvák, který jsem bohužel zažil jen jednou. Ale běhal jsem v ní po horách v zimě, za silného větru a sněžení. Odhadem jsem v ní strávit přibližně padesát hodin, takže jsme se spolu už docela sžili. 

První dojmy

Hned při prvním běhu jsem se pořádně zpotil. Byly –3 °C a já si jako obvykle navlékl na sebe triko, mikinu a navrch ještě bundu Salomon Bonatti Trail. A fakt mi v tom bylo vedro. Postupně jsem se naučil, že i při teplotách lehce pod nulou stačí bundu hodit přímo na termo-triko a pořád mi není zima. Přitom mám pocit volnosti a lehkosti, jaký v zimě neznám. Vůbec netřeba nabalit se jak pumpa, stačí triko, nákrčník a bunda Salomon Bonatti Trail, a úplně mě to ochrání i na horách i silném větru a sněžení. 

Bunda Salomon Bonatti Trail je mírně elastická, takže nikde netáhne a cítím se v mí moc příjemně. Kapuce mi na hlavě sedí akorát, na každé straně mám tak centimetr rezervu. Takže by mě zajímalo, jak to bude u někoho s menší nebo větší hlavou, ale nebylo to na kom ozkoušet. Já si ale většinou pod kapuci za deště přidávám ještě kšiltovou, aby mi chránila brýle. A to je v pohodě. 

Velkou výhodou je, že bunda Salomon Bonatti Trailna zádech upravený střih tak, aby se pod ní vešel i batoh. Takže při horském běhu nemusím v případě deště zastavovat. Z boční kapsy jenom vytáhnu bundu, přehodím ji přes sebe i přes batoh a běžím dál. Dokonce i v případě, že mám na batohu toulec s hůlkami. V pohodě se mi vejde pod bundu. 

recenze běžecké bundy Salomon Bonatti Trai

Pro úplnost musím ješ zmínit velikost. U Salomonu jsem bohužel na rozhraní velikostí, kde mezi L a XL. Takže bundu Salomon Bonatti Trail jsem si schválně objednával ve verzi XL. Je mi trochu volnější, ale já to tak mám raději. I proto se mi pod ní v pohodě schová i batoh s hůlkami. Při velikosti L by možná hůlky mírně táhly. Bunda je elastická, takže by to asi bylo v pohodě, jenom bych měl strach, abych si jí hůlkami nepoškodil. Takhle je to ale úplně bez problémů. 

Vlastnosti

Větrovka Salomon Bonatti Trailtaké překvapila výbornou prodyšností. Při hodinovém běhu v teplotách do 10 °C se pod bundou nijak zvlášť nezpotím. Po dvou hodinách už se mi pod sice začíná kumulovat vlhkost, jenže podobně na tom jsem i v situaci, když mám na sobě jen mikinu bez bundy. Víc se potím, takže prostě bývám brzy mokrý. Naštěstí mám srovnání se svou předchozí bundou, Kilpi Hurricane, kde se mi po hodince běhu začaly v rukávech tvořit loužičky. Oproti ní je Salomon Bonatti Trail nesrovnatelně prodyšnější.

Neměl jsem možnost to zatím ozkoušet, ale tuším, že při vyšších teplotách to bude s pocením zřejmě horší. Ale na druhou stranu, Salomon Bonatti Trail je bunda do vyloženě špatného počasí, takže nedává smysl ji oblékat v létě v nížinách. Ovšem za silného deště ochrání a podle mé dosavadní jediné zkušenosti téměř nepropouští vlhkost zvenčí. Ani při hodinovém běhu v dešti jsem nebyl krom obvyklého zpocení nijak zvlášť mokrý. 

recenze běžecké bundy Salomon Bonatti Trai

Nemám to srdce testovat výdrž bundy nějakým nešetrným zacházením, takže jsem jí zatím nepodrobil větší zatěžkávací zkoušce. Jenom jsem párkrát nechtě proběhl trním a bunda stále vypadá jako nová, i když jsem vyloženě cítil, jak ji trny drásají. Ale jak říkám, chci si ji šetřit, protože to není zrovna levná záležitost. A tím se vlastně dostávám k jediné opravdové nevýhodě, kterou je cenovka bundy. 

Kde koupit

Nezlevněnou ji pořídíte za přibližně šest tisíc korun. A to je podle mě jediný stinný aspekt téhle jinak opravdu skvělé bundy. Na druhou stranu, osobně vnímám koupi bundy Salomon Bonatti Trail jako dlouhodobou investici. Jsem přesvědčen, že si odteď několik let nemusím žádnou další běžeckou bundu pořizovat, že mi tahle jedna zkrátka vydrží. Navíc na top4running vají pravidelné slevy. Zkuste si proklikat všechny barevné varianty, právě teď je třeba bílo-černá za přijatelné čtyři tisíce dvě sta. A se slevovým kódem EURUNNER se dostanete o 5 % dolů.