Apple nebo Garmin?

Od David Kuneš
Co umí chytré hodinky?

Apple nebo Garmin?

Porovnání Apple Watch Ultra a Garmin Epix Pro

Sporttestry od společnosti Garmin nosím více než patnáct let a nebýt skvělé reklamy na první Apple Watch Ultra před dvěma lety, asi bych je nosil pořád. Hodinky Apple Watch byly totiž jediný produkt od Apple, kterému jsem se cíleně vyhýbal. Důvod? Krátká výdrž baterie. Jenže nový model Watch Ultra s výdrží 12 hodin při plné GPS a dalších zapnutých funkcích měnil hru. Najednou se zdálo, že se s novými hodinkami od Apple dá klidně odběhnout i rychlejší stovka.

Apple Watch Ultra promo představení

Proto jsem si Apple Watch Ultra necelé dva měsíce od jejich představení pořídil. Nosil jsem je na ruce víc než rok. A i když jsem je měl moc rád, jednou z mých největších výhrad byla právě malá výdrž baterie. V podstatě jsem je dával nabíjet každý den, ačkoliv proklamovaná výdrž byla 32 hodin. Takže když se napřesrok u modelu Ultra 2 výdrž baterie nijak zvlášť nezměnila, rozhodl jsem se vrátit zpátky ke Garminu. Mezitím se u Garminu objevily dva zajímavé modely: Fenix 7 Pro a Epix Pro. Téměř identické hodinky s jediným rozdílem, technologií displeje. 

Zatímco u Fenixů zůstával starý známý transflektivní displej, hodinky Epix Pro využívaly novou AMOLED technologii s jasnějšími barvami, lepším kontrastem a čitelností. Sáhnul jsem po Epixech. Hůř vidím a s Fenixy 6 Pro jsem měl za šera při běhu občas problém přečíst na displeji menší čísla. Nové Epix Pro střední velikosti (47 mm) mi vydržely přesně tři měsíce. Pak začala zlobit GPS navigace. Hodinky jsme si přeposílali s Garmin servisem natřikrát, než mi konečně reklamaci uznali. Ale k tomu se ještě dostaneme.

Oba přístroje v současnosti pořídíte s velmi podobnou cenovkou. Které hodinky vyjdou z tohoto srovnání vítězně? A jaké další chytré zařízení jsem si na základě zkušeností před pár dny pořídil?

Design

Každý máme jiný vkus, ale u mě po designové stránce jednoznačně vítězí Apple Watch Ultra. Líbí se mi tvar, barvy i použité materiály, titanové tělo hodinek a safírové sklíčko, a koneckonců i originální varianty řemínků, zejména ty nylonové. U Garminu si zákazník za safírové sklíčko a titanovou lunetu musí docela výrazně připlatit. A polymerové tělo Epixů v porovnání s tělem Apple působí lacině. 

Apple nebo Garmin

Výdrž baterie 

Tady na plné čáře vyhrává Garmin. I u nejmenšího model EPIXů (42 mm) je během aktivit výdrž baterie oproti AWU 2,5násobná. Pro úplnost ovšem musím zmínit, že u Apple Watch Ultra je displej neustále zapnutý, pouze se ztlumí jas, když se na hodinky zrovna nedíváte. Přesto je ale maximální výdrž 32 hodin, zatímco ten nejmenší model Epix Pro zvládne s neustále zapnutým displejem čtyři dny. Ve standardním režimu, kdy se hodinky rozsvítí jen při otočení zápěstí, pak 10 dní. 

Sportovní aktivity

Další bod pro Garmin. Hodinky od Garminu jsou prostě primárně sporttestery a tohle je jejich nesporná výhoda. Nejen, že mají přednastavené ohromné množství sportovních aktivit. Navíc dokáží v rámci těchto aktivit zaznamenávat spoustu zajímavých údajů. Při posilování umí Garminy odhadnout, jaký cvik asi právě cvičíte. Při skákání přes švihadlo za vás počítají počet přeskoků. A třeba při lezení na umělé stěně automaticky zaznamenávají výškové metry a umožní manuálně zadat obtížnost vystoupaných cest na čtyřech různých stupnicích obtížnosti.

Garmin Epix Pro

Navíc zpracování a analýzy sportovních i biometrických dat v aplikaci pro Garmin je daleko propracovanější. U Apple Watch Ultra to můžete dohánět aplikacemi třetích stran, například WorkOutdoors nebo Athlytic, ale i tak má Garmin stále ještě hodně navrch. Apple sice teď na nejnovější konferenci WWDC 2024 ohlásil některá zlepšení ve zpracování sportovních i tělesných metrik, ale i tak bude pořád míle daleko za Garminem. 

Aplikace a funkce

Z hlediska různých aplikací a funkcí u mě vítězí Apple Watch Ultra. V prvé řadě jsou to chytré hodinky, takže nabízejí řadu různých zajímavých možností. Největší výhodou AWU je telefonování přímo z hodinek. Ale například horolezci, motorkáři nebo lyžaři využívají funkci vysílačka, která při datovém připojení umožňuje komunikovat s ostatními kontakty s Apple Watch bez nutnosti telefonování. 

U Apple Watch Ultra jsem asi nejvíc oceňoval to, že jsem velkou část dne mohl chodit bez telefonu a dokázal jsem vše podstatné vyřešit jen s pomocí hodinek. Netrávil jsem tolik času na sociálních sítích, ale zároveň jsem byl v neustálém kontaktu s vnějším světem. A zvládl jsem s nimi zařídit v podstatě všechno. A hodně mi usnadňovaly život maličkostmi, jako třeba odemykání počítače pomocí hodinek, ovládání hlasitosti na HomePod mini nebo zadávání příkazů hlasovému asistentu Siri. 

Oboje hodinky, jak Apple, tak i Garmin, mohou v případě nouze zafungovat i jako baterka. Řešení od Garminu je ovšem praktičtější. U nových Garminů si díky led svítilně zabudované v těle hodinek můžete posvítit na cestu a zároveň sledovat displej hodinek. U Apple Watch Ultra funguje svítilna tak, že se rozzáří celý displej. Tím ztrácíte možnost dělat s hodinkami cokoliv dalšího. Ovšem na silnici za tmy jste s rozsvícenými Apple Watch Ultra zase líp vidět. 

Oboje hodinky si umí přivolat pomoc v nouzové situaci. Apple Watch Ultra k tomu ovšem nepotřebují telefon, stačí e-sim karta v hodinkách. U Garminu pro mě tahle funkce ztrácí význam, protože bez telefonu je k ničemu. A pokud mám u sebe telefon, také umí detekovat pády a navíc si (v zahraničí) dokáže přivolat pomoc i přes satelit. 

Propojení s telefonem a synchronizace

Bod pro Apple. Zatímco u hodinek Garmin Epix PRO se mi poměrně často stávalo, že se hodinky od telefonu odpojily a musel jsem je znovu manuálně připojovat, u Apple Watch Ultra jsem synchronizaci hodinek a telefonu vůbec nemusel řešit. Všechno probíhalo někde na pozadí a informace z jednoho přístroje se do druhého předávaly bez toho, aby to ode mne vyžadovalo jakoukoliv pozornost. A stejně i aktualizace software probíhaly u AWU bezproblémově někde na pozadí. 

Provedení a spolehlivost

Před patnácti lety si mě Garmin získal zákaznickým přístupem. V USA jsem si koupil svoje tehdy první Garminy, model 405. Po pár měsících mi úplně zamrzly, tak jsem je už zpátky v ČR poslal do servisu. Hodinky mi opravili v rámci záruky zdarma bez ohledu na to, že jsem je nekoupil v Česku. Potom jsem postupně vystřídal dalších několik modelů od Garminu, nejprve Fenix 3, potom Fenix 3HR, Fenix 6X PRO a nakonec Epix PRO. 

Hodinky Garmin

Zatímco trojkové řady od Garminu mě nikdy nezklamaly, s novými modely jsem měl víckrát nějaký problém, který jsem musel řešit se servisem. V současnosti, když sleduji dedikované facebookové skupiny (např. Garmin Fenix 6,7 CZ/SK, Garmin hodinky tipy a triky), se nedokážu ubránit dojmu, že se kvalita Garminů horší a čím dál tím víc uživatelů se potýká s nějakými vadami, ať už softwarovými nebo hardwarovými. 

Co se ovšem zcela jasně zhoršilo, je přístup k zákazníkovi. Zatímco dřív každou reklamaci řešili v servisu bez problémů, když mi před třemi měsíci přestala na hodinkách Epix PRO fungovat GPS, musel jsem je reklamovat natřikrát. Nejprve mě dvakrát odbyli tím, že stačí přehrát software. Teprve, když jsem při poslední reklamaci všechno poctivě zdokumentoval, nahrál videa, zaznamenal stejnou aktivitu na více přístrojích současně, mi v servisu uvěřili a vrátili mi peníze za vadné Epixy. 

Uživatelský pohled 

Jak vlastně hodinky používám? Donedávna, než jsem začal víc využívat chytrý prsten, jsem s hodinkami pravidelně spával. A díval jsem se na ně hned po probuzení. V tomto ohledu mi nejvíc vyhovoval Garmin, který každé ráno připraví ranní zprávu se základními informacemi. Bohužel se do ranní zprávy nedá přidat klidová tepová frekvence, kterou bych chtěl hned po ránu vidět. Ale dozvím se aspoň informace o délce a kvalitě spánku a variabilitě srdečního tepu. 

Během snídaně si pak obvykle procházím na telefonu jednotlivé aplikace k chytrým přístrojům. Buď Garmin Connect, který je teď po výrazném update softwaru přehlednější, nebo aplikaci Ultrahuman k chytrému prstenu. U Apple jsem biometrické údaje složitě dohledával v aplikaci Zdraví, ale pak jsem si pořídil placenou aplikaci Athlytic, která všechny důležité údaje pěkně shrnuje na jednom místě. 

Ráno chodím na procházky se psem. Sice zaznamenávám aktivitu, ale nijak mě přitom nezajímají další informace. A nikdy s sebou nenosím telefon, takže Apple Watch Ultra mi na ranní procházky vyhovovaly víc.

Dopoledne pak většinou sedávám u počítače a tady mi víc vyhovoval Apple, hlavně tím, že mám celý Apple ekosystém, do kterého prostě ty hodinky patří. Už jsem zmínil odemykání počítače, ovládání hlasitosti, k tomu se přidává rychlá kontrola zpráv nebo mailů při práci a další zjednodušení. Takže celé dopoledne u mě vyhrává Apple. 

Odpoledne si většinou jdu na hodinku zaběhat, na kolo, nebo se věnuji jiným sportům. A tady mě při aktivitě naopak zajímají různé údaje, třeba tepová frekvence, rychlost, mapa a navigace. A v tomto ohledu mi Garmin vyhovuje víc. Večer u počítače jsem obvykle dával AWU na nabíječku, abych je dobil aspoň na 80 %. Během pracovního týdne jsem tedy s výdrží baterie u AWU neměl problém. 

Jiná situace ovšem nastávala o víkendu. Víkendy poměrně často trávím mimo domov, často na nějaké delší vícedenní akci. A to znamená nutnost tahat s sebou kvůli Apple Watch Ultra nabíječku a často i powerbanku. U jiných chytrých nositelných zařízení to tak není. Můj chytrý prsten Ultrahuman stačí před prodlouženým víkendem nabít a vydrží přes čtyři dny. A ani Garmin se úplně nevybije při intenzivním víkendovém používání. 

Vítěz?

Mít víc peněz, asi bych si nechal oba chytré přístroje. Garmin bych používal na sport a na víkendovky, Apple bych nosil v průběhu pracovního týdne. Bohužel nemám neomezené zdroje, tak jsem se musel rozhodnout pro jedno řešení, poté co jsem dostal nazpět peníze za reklamované Garminy Epix Pro. A vybral jsem si tentokrát znovu Garmin, Fenix 7X Pro Sapphire Solar.

Garmin Fenix 7 Pro Sapphire Solar

Pokud ovšem vyjdou Apple Watch Ultra 3 s výrazně navýšenou kapacitou baterie, možná pro změnu sáhnu po nich. Jak jsem už psal, Apple sportovní funkce postupně vylepšuje a je jen otázkou času, kdy se dostane na podobnou úroveň, jako Garmin. A v tu chvíli možná upřednostním spolehlivost a prozákaznický přístup.