Recenze: Ultrahuman Ring Air

Od David Kuneš
Recenze Ultrahuman Ring Air

Recenze chytrého prstenu Ultrahuman Ring Air

Klady Zápory
Výdrž baterie 4+ dnů Přesnost měření změn tepu, VST a tělesné teploty
Přehledná aplikace Aplikace pouze v angličtině
Minimalistický design Nabíječky se liší pro každou velikost prstenu
Snadné propojení s dalšími aplikacemi
Žádné předplatné ani skryté poplatky
Nadstandardní zákaznická podpora

Když mě před měsícem oslovil indický výrobce chytrých prstenů Ultrahuman, jestli nechci otestovat jejich Ultrahuman Ring Air, moc jsem netušil, o co jde. Pár mých klientů sportovců sice chytré prsteny nosilo, ale nikdy na nepřišla řeč. A ve svém okolí nemám nikoho s chytrým prstenem. Z přechozího zaměstnání ve mně ovšem zůstala výzkumnická zvědavost a vždycky jsem nadšený, když se mi do ruky dostane nová technická hračka, takže jsem samozřejmě na nabídku kývnul. A zpětně musím říct, že jsem za to rád, protože jsem se díky prstenu naučil spoustu nových věcí. 

Co prsten umí?

Zjednodušeně řečeno, prsten měří tělesnou kondici, respektive několik základních fyziologických veličin. Srdeční tep, variabilitu srdečního tepu, teplotu kůže a pohyb. Díky nim pak odvozuje další metriky, jako je okysličení krve, spánkovou aktivitu, spálené kalorie nebo třeba spotřebu kyslíku při výkonu (VO2 max). Kromě toho se prsten spárovat se senzorem FreeStyle Libre 3 na měření hladiny glukózy v krvi. Díky němu pak dokáže zjišťovat, jak zkonzumovaná jídla ovlivňují hladinu cukru v krvi a podle toho navrhovat úpravu jídelníčku. 

Recenze Ultrahuman Ring Air

Prsten sám o sobě nedokáže měřit tréninkové aktivity jako chytré hodinky, protože neumí přijímat GPS signál. Pokud ovšem m s sebou při tréninku telefon, můžu si trénink odpípnout na telefonu a měřit aktivity pomocí aplikace Ultrahuman. Stejně jako další chytré přístroje monitoruje prsten Ultrahuman Ring Air i kroky a pohyby rukou, ale k vyhodnocení přistupuje trochu jinak, protože klade důraz na rozložení pohybu do celého dne. 

Od chvíle, kdy jsem si prsten poprvé nasadil, trvalo 15 dní, než si aplikace načetla a začala mi dávat doporučení šitá přímo na míru. Už od prvních dnů se ovšem na časové ose prstenu začaly objevovat různé návrhy, jak vyladit svůj denní harmonogram. Doporučila mi optimální čas usínání a probouzení, optimální dobu cvičení a aktivit, vymezila mi časové okno, ve kterém můžu požívat různé stimulanty jako například kávu nebo třeba zelený čaj. 

Přesnost měření

Tři týdny jsem si poctivě zapisoval měřené hodnoty a porovnával je s hodnotami, které mi ukazovaly moje sportovní hodinky Garmin Epix Pro. Garmin Epix Pro má v těle zabudovaný jeden z nejpřesnějších senzorů pro měření fyziologických veličin na zápěstí, Garmin Elevate 5. Ve většině recenzí a studií bývá senzor Elevate 5 hodnocený jako velmi spolehlivý. Proto jsem ho použil pro srovnání. Zajímaly mě čtyři základní veličiny: klidová tepová frekvence, variabilita srdečního tepu, počet kroků a délka spánku. A překvapilo mě, jak je prsten, s ohledem na jeho malou velikost, přesný. 

Srdeční tep

V klidovém stavu se naměřené hodnoty u prstenu a hodinek liší v průměru o 2-3 údery za minutu. Důležitý je ovšem trend, který je hodně podobný u obou zařízení (korelace 0.75). Když se podíváte na křivky klidové tepové frekvence, je patrné, že když hodnota klesá na jednom přístroji, druhý přístroj trend kopíruje. Takže jak hodinky, tak i prsten dokáží poměrně přesně předpovědět třeba přetrénování nebo blížící se nemoc. V čem jsou ovšem hodinky nesrovnatelně lepší, je měření tepu při aktivitách, kdy přesněji zachytí náhlé změny v srdečním tepu. Prsten to bohužel nedokáže. 

Klidová tepová frekvence Ultrahuman Ring Air

Variabilita srdečního tepu 

Při měření variability srdečního tepu se zaměřujeme na nepravidelnost intervalů mezi jednotlivými údery srdce. A tady je mezi oběma přístroji výrazný rozdíl (korelace 0.4). Garmin díky většímu množství senzorů a také zřejmě díky lepšímu výpočetnímu algoritmu dokáže lépe rozeznat jemné rozdíly v intervalech mezi jednotlivými údery. A to se také projevuje při vysvětlení naměřených hodnot: U Garminu se indexstav odpočinku”, který z větší zčásti zrcadlí naměřené hodnoty VST, shoduje s mým osobní pocitem. Oproti tomu prsten mi úplně každý den hlásí, že jsem odpočatý a připravený na výkon. 

Variabilita srdečního tepu Ultrahuman Ring Air

Kroky

Prsten Ultrahuman Ring Air mě překvapil také tím, jak přesně dokáže měřit pohyb. Když se podíváte na obě křivky v grafu, tak jedna kopíruje druhou. Prsten sice měří o trochu méně kroků než Garmin (tady bych si netroufal tvrdit, který přístroj je přesnější; počítat kroky se mi nechtělo), ale trend dokáže zachytit naprosto přesně (korelace 0.98). Což je podle mě také jeden z důvodů, proč prsten dokáže dobře určit délku spánku. 

Kroky: Recenze Ultrahuman Ring Air

Měření spánku

Obě zařízení se mezi sebou rozcházejí v délkách jednotlivých spánkových fází. Hlavní rozdíl je v odlišení lehkého spánku od REM spánkové fáze. Jinak se ovšem až nezvykle shodují při měření délky spánku (korelace 0.93). V grafu je dobře patrný jediný rozdíl ze dne 13. března, kdy jsem spal s rukou pod hlavou tak nešikovně, že jsem senzor prstenu odtlačil od prstu a díky tomu nebyl schopen zaznamenat žádná smysluplná data. Každopádně prsten, podobně jako chytré hodinky, dokáže dobře zachytit i lehké zdřímnutí v průběhu dne. 

Délka spánku: Recenze Ultrahuman Ring Air

Tělesná teplota 

Prvních pár dnů nošení mi prsten ukazoval zcela nesmyslné hodnoty naměřené tělesné teploty. Míval jsem pravidelně 31 °C nebo 32 °C, takže podle prstenu jsem byl pár hodin po smrti. Teď, v posledních několika dnech se teplota srovnala na přijatelných 35 °C, ale zřejmě spíš kvůli tomu, že se venku udělalo pěkně. Prostě, když je venku teplo, naměřená tělesná teplota se zvyšuje, a když je zima, teplota jde dolů. Když se ale po hodnotách tělesné teploty nepídíte, najdete na hlavním panelu aplikace pouze odchylku od tělesné teploty. Pro mě to každopádně není příliš užitečná informace.

Interpretace dat 

Prsten ukazuje naměřené hodnoty pomocí několika samostatných souhrnných widgetů: skóre pohybu, skóre spánku, skóre odpočinku, konzumace stimulantů, cirkadiánní zóny, aktuální hodnoty měřených veličin, plnění denních cílů a časové osy. Každý souhrn se dá rozkliknout a podívat se tak na větší úroveň detailu a další hodnoty související s daným souhrnem. 

Skóre pohybu

Skóre pohybu zobrazuje hodnoty od jedné do sta nejen podle toho, kolik kroků za den nachodíte, ale také, jak dobře je pohyb rozložený v průběhu dne. Tento ukazatel je pro mě užitečný, protože si uvědomím, že třeba delší dobu sedím u počítače, a celkově víc dbám na to, abych si neodběhl jeden trénink denně a potom už nic nedělal. Pokud si zapnete upozornění, přijde vám při déletrvající nečinnosti z aplikace zpráva, abyste se trochu protáhli. Podobně, jako to dělají i další chytré přístroje. 

Skóre pohybu: Recenze Ultrahuman Ring Air

Index spánku 

Index spánku, který se rovněž pohybuje mezi hodnotami jednasto, také přináší zajímavé informace. Pokud si widget rozkliknu, zobrazí se spousta doplňujících ukazatelů. Třeba čas strávený v jednotlivých spánkových fázích, každodenní konzistenci spánku nebo kvalita spánku. Naučil jsem se sledovat, jak dlouho trvá, než se moje tepová frekvence během usínání ustálí na nejnižší hodnotě. Volně přeloženo, kolik času potřebuju, než “zaberu”. Většinou totiž pak snadno najdu příčinu, co jsem večer předtím udělal špatně: těžké jídlo před spaním, pivo nebo dvě navečer, káva po čtvrté odpolední dokáží dobu usínání hodně prodloužit. 

Skóre spánku: Recenze Ultrahuman Ring Air

Skóre odpočinku 

Naopak skóre odpočinku příliš nesleduji. Jak už jsem zmiňoval, skóre vychází z nepřesného měření variability srdečního tepu, takže jsem snad ještě nezažil, aby mi prsten nehlásil, že jsem dnes “ve skvělé kondici” a že do toho můžu pořádně šlápnout. Třeba i tehdy, když jsem den předtím odběhl těžký čtyřicetikilometrový běh a potom v noci špatně spal a cítil se úplně rozlámaný. Přesto jsem na tom byl podle prstenu skvěle. 

Skóre odpočinku: Recenze Ultrahuman Ring Air

Konzumace stimulantů 

Widget konzumace stimulantů hodně změnil moje chování. Dříve jsem si vařil kávu, sotva jsem po ránu rozlepil oči, a poslední kávu jsem pil někdy mezi šestou a sedmou hodinou večerní. Díky prstenu jsem si ale ujasnil, jak moc to ovlivňuje můj spánek a celkově moje biologické rytmy. Takže v současnosti se snažím nepít kávu před devátou hodinou ranní a poslední si dávám okolo třetí odpoledne. Za mě rozhodně užitečná informace.

konzumace stimulantů: Recenze Ultrahuman Ring Air

Biologické hodiny (cirkadiánní rytmus) 

V průběhu prvních 15 dnů si prsten Ultrahuman Ring Air načetl moje zvyky a podle toho mi začal zobrazovat, v jakém denním cyklu se právě nacházím. Takže když ráno využiji “zónu posunu biologického rytmu” (phase advance zone) a zasportuji si v brzkých ranních hodinách, upravím si tím své biologické hodiny. To pak celkově vylepší odpočinek nebo třeba připravenost k tréninku a fyzickému výkonu. Večer mi naopak biologický cyklus může negativně prodloužit, když se vystavím ostrému světlu před spaním, třeba když pozdě do noci zírám do počítače. Za mě hodně užitečná funkce.

biologické hodiny: Recenze Ultrahuman Ring Air

Aktuální hodnoty 

V této části obrazovky najdete aktuální tepovou frekvenci, odhadovanou hodnotu VO2max, odchylku teploty kůže, variabilitu srdečního tepu a klidovou tepovou frekvenci. Už jsem psal, že variabilita tepu a tělesná teplota nejsou příliš spolehlivé ukazatele. Aktuální tepovka mě zajímá pouze při výkonu, ale za prvé jsme si řekli, že při výkonu není příliš přesná, a navíc nebudu při běhu vytahovat telefon, abych zjistil, jak na tom jsem. Na to mám chytré hodinky. 

VO2max, která poukazuje na celkovou kondici sportovce, se v poslední době ustálila na stejné hodnotě, jakou ukazuje i Garmin Epix Pro. Ale hodnota VO2max pro mě nedůležitá, protože je z 5070 % daná geneticky a jenom z malé části lze VO2max ovlivnit tréninkem. Celkově mě tedy aktuální údaje zobrazované v téhle sekci moc nezajímají. 

aktuální hodnoty: Recenze Ultrahuman Ring Air

Chytré cíle

Podobně, jako třeba u Apple Watch uzavíráte kroužky za pohyb, cvičení a stání, i aplikace prstenu Ultrahuman Ring Air vám postupně odškrtává osm kroužků za splnění cílů spojených s aktivitou a spánkem. Avšak narozdíl od Apple Watch je tady uzavření kroužků těžší. Během celého měsíce jsem pouze jednou dokázal uzavřít sedm kroužků, splnění všech osmi se mi zatím ještě nikdy nepodařilo dosáhnout. Cíle si můžete samozřejmě upravit, nastavit podle sebe a přidat další. Tato sekce mě také moc nezajímá, ale přesto se vždycky večer podívám, co jsem během dne zvládnul. 

chytré cíle: Recenze Ultrahuman Ring Air

Časová osa 

Na časové ose mi prsten zobrazuje nejdůležitější zprávy. Informace si můžu na osu přidávat i , například zkonzumovaná jídla, trénink a aktivity, tělesnou hmotnost a jakékoliv další poznámky. Data z apky Ultrahuman jsem si synchronizoval s aplikacemi Apple Zdraví a Garmin Connect, takže se mi na časovou osu automaticky přetahují všechny tréninkové aktivity. Tím, že se dá prsten propojit s aplikací Zdraví, můžu zároveň pro vyhodnocení dat z prstenu využívat další aplikace třetích stran, například můj oblíbený Athlytic. Časovou osu občas zkontroluji, ale nesleduji ji nijak pravidelně. 

časová osa: Recenze Ultrahuman Ring Air

Pohodlí

Hned při prvním navléknutí mě překvapilo, jak je prsten lehký. Neváží skoro nic (2,4 gramů) a pokud se na něj přímo nezaměřím, tak ho na prstě ani necítím. Při zkoušení mi ovšem překážel na ostatních prstech kromě ukazováku. I když má prsten Ultrahuman Ring Air tloušťku stěny 2,4 milimetrů, přesto na prostředních prstech lehce zavazí a víc mi vyhovuje nosit ho na ukazováku. Občas se mi při tréninku zpotí kůže pod prstenem, takže prsten po tréninku obvykle oplachuju a přendávám na druhou ruku. 

Recenze Ultrahuman Ring Air

Prsten Ultrahuman Ring Air nosím téměř všude, nesundávám ho ani v posilovně při cvičení s činkami. Prsten dávám dolů jen při horolezeckých aktivitách a při mytí nádobí. Při jídle si ho zase přendávám na tu ruku, ve které nedržím vidličku, protože si ho nechci poškrábat koncem vidličky. Zatím ale po měsíci používání nijak zvlášť poškrábaný není, zaznamenal jsem jen jednu vlásečnici na spodní straně prstenu. Přesto jsem ale v recenzích zaznamenal, že se na něm dříve nebo později pár škrábanců objeví. Před pár dny ovšem vyšel u Ultrahuman model z titanu, na kterém škrábance vidět nejsou. 

Před zakoupením konkrétní velikosti doporučuju nechat si zaslat testovací sadu, abyste správně trefili velikost. V aplikaci Ultrahuman je sice možnost změřit si prst pomocí fotoaparátu v telefonu a aplikace potom odhadne vaši velikost prstenu, ale i výrobce doporučuje nosit před výběrem konkrétní velikosti aspoň dva dny dřevěný zkušební kroužek, abyste si vybrali správně. A ještě důležité upozornění: nekupujte si prsten ve chvíli, kdy se chystáte hubnout, jako jsem to udělal já.

Pro koho prsten je? 

Určitě bych prsten doporučil těmco nemají chytré hodinky a chtějí se víc zaměřit na zlepšení zdraví a na úpravu životosprávy. Pokud sportujete a máte už nějaké současné chytré hodinky nebo sporttester, tak prsten nezbytně nepotřebujete. Přidá vám navíc 1 nebo 2pro vyladění tréninkového efektu a záleží na vás, nakolik vám to bude dávat smysl. Proje hodně zajímavá kombinace prstenu s čipem pro měření glukózy, který chci otestovat v budoucnu. A ještě jedna možnost, kterou zvažuji: přemýšlím, že prsten budu využívat hlavně na spaní, protože hodinky jsou při spaní nepohodlné a hodnoty z prstenu jsou dostačující, takže nemusím mít na ruce obojí. 

Výdrž baterie a nabíjení 

Je až neuvěřitelné, že tak malý přístroj vydrží na jedno nabití více než čtyři dny. Já většinou dávám prsten na nabíječku zhruba každé tři dny, kvůli dlouhodobé výdrži baterie dobíjím prsten pouze na 80 % a znovu nabíjím, když se dostanu pod 20 %. A pozor, nabíječka pro každou velikost prstenu je jinak veliká a nelze nabíjet dva různé prsteny na stejné nabíječce. Takže kdybyste si v domácnosti pořídili dva prsteny v různých velikostech, musíte pro každý používat jinou nabíječku. 

Recenze Ultrahuman Ring Air

Výhody 

Pro mě je nepochopitelné, že takhle miniaturní zařízení toho dokáže tolik. Tak nějak si představuji budoucnost chytrých zařízení. Někde na těle nebo v těle budu mít senzor a budu s ním komunikovat přes nějaké sluchátko nebo čip v uchu. Moc tomuhle vývoji fandím a hodně se mi to líbí Narozdíl od konkurenčních Oura prstenů u Ultrahuman neplatíte žádné předplatné a další poplatky, jednorázově zaplatíte za zařízení a máte podporu napořád. 

Navíc si mě společnost Ultrahuman získala tím, že neustále něco vylepšují. Každou chvíli mi aplikace nabízí update software a je poznat, že vývojářský tým pracuje naplno. Kromě toho, kdykoliv jsem něco potřeboval, napsal jsem email a skoro okamžitě jsem dostal odpověď s užitečnou pomocí. Přesně takhle si představuju zákaznickou podporu. A výborná je i rychlost dodání. Včetně zaslání testovací sady trvalo vyřízení celé objednávky sedm dní. Na to, že se bavíme o zasílání z Indie, je to hodně rychlé. 

Nevýhody 

Už jsem zmínil, že některé měřená data jsou méně přesná. Taky jsem jako nevýhodu uváděl, že s jednou nabíječkou nelze nabíjet více prstenů. Hodně recenzentů uvádí jako další nevýhodu ještě komunikaci v angličtině. Ať už při nákupu, nebo při vyřizování požadavků se zákaznickým servisem. Samotnou aplikaci sice můžete přepnout do češtiny, ale věřte mi, že to nechcete. Pokud aspoň trochu ovládáte angličtinu, okamžitě to přepnete nazpět. Což je škoda. Prsten bych určitě doporučil i starším lidem, ale spousta z nich angličtinu neovládá. Mně to tolik nevadí, většinu aplikací mám přepnutou do angličtiny kvůli tomu, abych jednodušeji vyhledával návody na zahraničních fórech. Ale chápu, že tohle pro někoho může být překážka. 

S tím souvisí ještě další detail. Pokud si na časovou osu chcete přidávat jídla, tak tam samozřejmě typická česká jídla nenajdete a nevyberete si z nabízeného seznamu. A když si tam nějaké přidáte manuálně, tak k nim zase nelze doplnit nutriční hodnoty. Takže informace o jídelníčku si musíte vést někde bokem v kalorických tabulkách. Uvítal bych integraci aplikace prstenu s nějakými kalorickými tabulkami. 

Jak objednávat 

Pokud se rozhodnete pro nákup, máte dvě možnosti. Na Alze ho dostanete za 9490,- Kč a dalších 249,- Kč si připravte na testovací sadu. Když prsten zakoupíte přímo u výrobce, získáte na stránkách ultrahuman.com s kódem EURUNNER prsten za cca. 7500,- Kč, testovací sada je zdarma, a další tisícovku připlatíte DHL za to, že za vás vyřídí daně a celní poplatky. Konečná cena tedy činí 372,35 USD, tj. 8800,- Kč. Takže oproti Alze ušetříte okolo tisícovky.

Když se rozhodnete pro tuhle druhou variantu, přikládám návod, jak na to. A děkuju, protože čím víc z vás si koupí prsten s mým slevovým kódem přes stránky ultrahuman.com, tím větší šance, že dostanu na testování i čipy pro měření glukózy v krvi. A ty mě rozhodně zajímají. 

Při nákupu buď použijte tento odkaz, nebo vložte na stránky ultrahuman.com kód EURUNNER pro získání 10 % slevy. Objednávejte na stránce pomocí formuláře po pravé straně. Nejprve vyberte barvu povrchu prstenu, doporučuji bezbarvý titanový. Pokud neznáte velikost, vyberte možnost zaslání testovací sady zdarma. (Jste-li z Brna nebo okolí, mám doma k dispozici dvě testovací sady. Když mi napíšete, jednu vám půjčím.) Pokud už vlastníte chytrý prsten (i jiné značky), můžete využít možnost výměny “starý za nový” a získáte další slevu. Můžete si na nový prsten také nechat vyrýt nápis, nebo si ho připojistit. 

Recenze Ultrahuman Ring Air

Co je důležité, při vyplňování osobních údajů zadejte stejný email, kterým se přihlašujete do Google účtu nebo do Apple ID. Do aplikace Ultrahuman se lze totiž přihlásit pouze přes tyto dva účty, a právě přes aplikaci zadáváte konkrétní velikost prstenu. Pokud při objednávce uvedete jiný email, musíte jako já kontaktovat zákaznickou podporu. Je to ale bez problémů, stačí operátorovi napsat velikost prstenu a on už pak všechno vyřídí za vás. Jak jsem už psal, zákaznická podpora funguje skvěle. 

Recenze Ultrahuman Ring Air

Dalším krokem je vyplnit dodací adresu a vybrat způsob dopravy. Pokud si nechcete clo vyřizovat sami (nechcete, věřte mi), tak zvolte možnost “Premium shipping via DHL Express” za 58.25 USD. Je to o pár stovek dražší, ale nic nemusíte řešit. Jenom v nějakém formuláři potvrdíte, že zplnomocňujete DHL, aby daně a clo vyřídili za vás. No, a nakonec zkontrolujete, že pod políčkem “Discount code” máte visačku s nápisem EURUNNER. Pokud ne, zadejte do textového pole slevový kód EURUNNER. 

Recenze Ultrahuman Ring Air

Budete překvapeni, jak je celý proces vyřízení objednávky rychlý. A nakonec, když prsten dorazí, nezapomeňte ho před prvním párováním s aplikací nejprve nabít.

Ať vám slouží!