Recenze Amazfit T-Rex 3

Od David Kuneš
Recenze Amazfit T-Rex 3

Recenze Amazfit T-Rex 3

Značku Amazfit jsem zatím nezkoušel, takže jsem zpočátku netušil, co čekat. Ale nějaké hodinky Amazfit jsem chtěl otestovat už dávno. Zajímalo mě, kde je háček. Jak to, že model T-Rex 3 nabízí za poloviční cenu v podstatě totéž, co nejnovější modely renomovaných značek?

Hodinky Amazfit T-Rex 3 jsem testoval čtyři týdny, a to poměrně důkladně. Vůbec jsem je nešetřil, téměř jsem je nesundával a brával jsem si je na všechny aktivity: chodil jsem s nimi posilovat, lyžovat, nosil jsem je na běh i na kolo. A za tu dobu jsem si udělal docela detailní obrázek. Žádný háček jsem nenašel, jen několik ústupků nebo drobných nedokonalostí.

Amazfit T-Rex 3 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Design

Na obrázcích se mi oktagonový tvar hodinek moc nelíbil, ale na ruce působí přirozeně a rychle jsem si zvyknul. Prostě typické outdoorové hodinky velice podobné ostatním modelům od jiných značek. Jenom jsem dodnes nepřišel na to, k čemu slouží kovové poutko po pravé straně. Mohla by to být ochrana barometru podobně, jako u hodinek Garmin Fenix 8? Pokud víte, napište mi to do komentáře.

Recenze Amazfit T-Rex 3
Na ruce působí přirozeně

Tělo hodinek je z nerezové oceli, displej o nadstadardní velikosti 1,5’ chrání sklíčko Gorilla Glass. Amoled displej je dobře čitelný i na slunci. Hodinky se ovladají jak tlačítky, tak i dotykem. Na ruce jsou lehké, váží 68 gramů, a nijak zvlášť nepřekáží. Chybí mi LED svítilna, ale pro nouzové svícení se dá rozsvítit, případně rozblikat celý displej, což je ve většině situací dostačujícící.

Amazfit T-Rex 3 jsou osazeny mikrofonem, ale bohužel nemají reproduktor. Takže je můžete ovládat hlasovými příkazy, ale nejde s nimi telefonovat.

Uživatelské rozhraní

Úvodní nastavení hodinek bylo intuitivní. Naskenoval jsem QR kód, stáhnul jsem si mobilní aplikaci, zadal výšku, váhu a věk a bylo hotovo. Jenom se mi po prvním dni hodinky přestaly synchronizovat se Stravou. Zřejmě proto, že mi vypršel odkaz pro potvrzení emailu a nepřišel jsem na to, jak získat nový potvrzující email. Ale poté, co jsem se přihlásil pod jinou emailovou adresou, začalo všechno fungovat.

Stejně i ovládání hodinek je hodně intuitivní. Pokud máte zkušenosti s Garminem, přijdete na všechny funkce hodně rychle, rozhraní u Amazfit T-Rex 3 je podobné. Jak už jsem psal, hodinky jde ovládat pomocí hlasových příkazů. Aby to fungovalo, musíte mít hodinky spárované s telefonem přes bluetooth a musíte se nacházet někde poblíž telefonu se zapnutou aplikací.

Aplikace v telefonu totiž používá pro porozumění vašim dotazům hlasového asistenta Zepp Flow napojeného na chatGPT, takže v pohodě zvládne instrukce v češtině, i když vám na displeji zobrazí odpověď anglicky. A dokáže odpovědět na spoustu dotazů. Já jsem se naučil hlasové ovládání využívat k rychlým výpočtům, ale můžete se třeba zeptat na počasí, nastavit časovač na hodinkách a pomůže vám ještě se spoustou dalších věcí.

Recenze Amazfit T-Rex 3
Počítání s hlasovým asistentem

Pokud používáte Android telefon, můžete na hodinkách také odpovídat na sms zprávy. S mým Apple to bohužel nefunguje. Samozřejmostí je také placení hodinkami i hudba, ale abyste z hodinek mohli poslouchat písničky, musíte je nahrát jako mp3 soubor, hodinky nejde propojit s žádnou streamovací službou. Osobně tuto funkci nevyužiji, protože hudbu z hodinek neposlouchám.

Aplikace Zepp

Psal jsem, že pro správné fungování hodinek si musíte nainstalovat do telefonu aplikaci Zepp. Aplikace i ovládání hodinek jsou dostupné v češtině. Pokud občas pominete podivný slovosled nebo nepřesný překlad nějaké položky, je obsah srozumitelný. Jinak je ovšem aplikace intuitivní a snadno ovladatelná.

Aplikace Zepp
Aplikace Zepp je přehledná

Z úvodního přehledu rychle vyčtete všechny důležité metriky, které vás zajímají. Aplikace zobrazuje souhrn zdravotních a tréninkových metrik i seznam provedených aktivit. V záložce Zepp Aura najdete rady a doporučení, co změnit, abyste si vybudovali zdravější návyky. A nakonec v záložce zařízení můžete snadno nastavit různé funkce, obrazovky a další prvky v hodinkách.

Naměřená data

Sportovní hodinky Amazfit T-Rex 3 měří snad kromě EKG vše, na co jste zvyklí. To znamená tep, variabilitu srdečního tepu, tělesnou teplotu, kroky, dýchání, délku spánku a spánkové fáze. Z těchto měření potom skládá různé chytré metriky, jako stav tréninku, připravenost k tréninku, mentální obnovu nebo třeba specifickou metriku PAI, což je indikátor fyzické kondice.

Přesnost základních metrik odpovídá realitě. Když jsem pro srovnání na ruce nosil své Garmin Fenix 7X Pro, naměřené základní hodnoty byly velmi podobné. Tepová frekvence měřená optickým snímačem mi u Amazfit T-Rex 3 během tréninku připadala ještě přesnější než u Garminu, zejména při větších mrazech, kdy Garminu trvalo klidně i několik minut, než začal měřit správně.

Amazfit T-Rex 3
v tréninku měří přesně

Naopak klidovou tepovou frekvenci mi Amazfit T-Rex 3 měřili o 2 až 3 údery vyšší než Garmin nebo třeba chytrý prsten Ultrahuman Ring Air.

Větší problém jsem měl se složenými metrikami. Například moji připravenost k tréninku přístroj za každých okolností vyhodnotil jako optimální; neustále se u mě připravenost pohybovala mezi 80 a 90 bez ohledu na to, že jsem měl den předtím velmi náročný trénink a v noci jsem špatně a málo spal. Pokaždé jsem byl podle hodinek skvělě připravený na další trénink.

Sportovní hodinky Amazfit T-Rex 3
Venkovní teplota není příliš přesná

Na co se v hodinkách také nemohu příliš spolehnout, je udávaná vekovní teplota. Obvykle se rozchází od skutečné hodnoty o tři nebo klidně i více stupňů. Tady je to ovšem dané poskytovatelem meteorologických dat, není to závislé na senzorech v hodinkách.

Měření polohy je spolehlivé. S Garminem se naměřená trasa rozchází o přibližně 10 metrů na jeden kilometr, přičemž tato odchylka bývá konstantní, takže těžko říci, který přístroj měří přesněji. Když ale porovnám trasy změřené oběma přístroji, jsou takřka shodné.

Porovnání měření
Porovnání naměřených dat: vlevo T-Rex 3, vpravo Fenix 7 Pro

Co mi připadá z hlediska měření skvělé, že k hodinkám lze zhruba za tři tisíce korun dokoupit chytrý prsten Amazfit Helio, takže na spaní mohu hodinky klidně odložit a přitom nepřijdu o měření spánkových fyziologických veličin.

Sportovní použití

Amazfit T-Rex 3 podporuje spoustu sportovních aktivit. Kromě těch obvyklých, jakými jsou různé druhy běhu, chůze, cyklistiky, míčových sportů a dalších aktivit, mají možnost sledování sportovních metrik třeba při wingsuitingu, potápění nebo při hraní deskových her. Já jsem s hodinkami otestoval běh, chůzi, turistiku, posilování, jízdu na kole i rotopedu a veslovací trenažér.

Amazfit T-Rex 3
Amazfit T-Rex 3 nabízí spoustu sportovních aktivit

V hodinkách si lze zapnout automatické detekování cvičení. Vyberete si, jaké aktivity mají hodinky automaticky rozpoznat a když začnete cvičit, hodinky se vás po pár minutách zeptají, jestli mají spustit sledování aktivity. Tuhle funkci jsem využil třeba pro chůzi.

Při posilování jde přepínat mezi přestávkami a cvičením, různě si na obrazovce můžete k cvičení přidávat další informace, jako je váha činky nebo závaží. Ale i bez doplňujících informací dokáží hodinky jenom na základě pohybu zhruba v 60% případů správně odhadnout, jaký cvik právě provádíte.

Stejně jako u dalších sportovních hodinek si i tady můžete vytvořit specifický trénink na míru: buď si přímo v hodinkách na konkrétní den nastavíte například intervalový trénink, nebo si v aplikaci necháte vytvořit celý tréninkový plán, třeba na půlmaraton. Snadno lze také upravit obrazovky v jednotlivých aktivitách tak, aby zobrazovaly hodnoty, které potřebujete.

Všimnul jsem si některých problémů: například občas při posilování měly hodinky zpožděnou reakci, když jsem tlačítkem přepínal mezi aktivitou a odpočinkem, někdy ještě sekundu nebo dvě trvalo, než se displej přepnul. Občas jsem díky tomu zmáčnul tlačítko znovu a tím jsem omylem odstartoval další cvičební sérii.

Další chybu jsem odhalil, když jsem hodinky nechal na zkoušku sestavit trénink na maraton. Zadal jsem dny, kdy obvykle trénuji. První měsíc mi tréninky ukazoval správně, ale když jsem se posunul do následujícího měsíce, tréninky se mi rozložily do úplně jiných dnů, než které jsem při nastavování tréninku zadal.

Navigace

Mapy celého světa jsou zcela zdarma, ale je třeba si je do hodinek dohrát. Jde to snadno pomocí aplikace – jenom si na mapě vyberete obdélníkovou oblast, kterou chcete do hodinek nahrát, a za pár sekund máte mapy v hodinkách. Úplně se mi nelíbí grafické zpracování map, ale mapové podklady jsou přesné.

Amazfit T-Rex 3
Mapové podklady jsou přesné

Naopak nahrávání trasy do hodinek není úplně intuitivní. Nejprve si do telefonu musíte nahrát .gpx soubor, ten pak v telefonu musíte otevřít pomocí aplikace Zepp a teprve pak si jej můžete poslat do hodinek. Když se vám to podaří, navigace už funguje, jak má. Zkušel jsem jen s pomocí navigace běžet 37kilometrový okruh v neznámém prostředí, a kromě pár situací, kdy jsem vlastní nepozorností minul odbočku, mě přístroj vedl neomylně.

Navigace v hodinkách Amazfit T-Rex 3
Navigace v hodinkách Amazfit T-Rex 3

Amazfit T-Rex 3 dokonce při navigování ukazuje různé segmenty, velmi podobně jako funkce Climb Pro u Garminu. Takže při stoupání do kopce víte, kolik výškových metrů vám ještě zbývá a co vás ještě čeká. Trochu mi v základním nastavení navigace chyběl údaj zbývající vzdálenosti do cíle. Našel jsem ho na mapové obrazovce drobným písmem, které jsem za běhu vůbec nedokázal přečíst.

Amazfit T-Rex 3
Hodinky ukazují segmenty do kopce

Výdrž baterie

Hodinky jsem si hned první den nastavil podle sebe, hlavně jsem si zapnul Always On displej, abych nemusel neustále otáčet zápěstním pro aktivaci dipleje. Nabil jsem je na 100% a po deseti dnech používání, když jsem je znovu dával na nabíječku, ukazovaly ještě 8%. A to jsem každý den s hodinkami absolvoval aspoň jednu aktivitu se zapnutou GPS.

V aktivitě s GPS by hodinky měly podle výrobce vydržel na jedno nabití až 43 hodin. Nezkoušel jsem to, ale podle mých propočtů na základě čtyřhodinového běhu by to bylo spíš lehce přes 36 hodin. Což je ovšem stále víc než jakákoliv aktivita, kterou jsem kdy v kuse absolvoval. Takže celkově jsem s výdrží baterie spokojený.

Závěr

Sportovní hodinky Amazfit T-Rex 3 splňují všechny nároky, které na ně jako sportovec kladu, takže je doporučuji. Obzvláště, zvažujete-li své první sportovní hodinky, tak Amazfit T-Rex 3 za mě dávají smysl. Jasně, oproti zavedeným značkám musíte udělat drobné ústupky, ne všechno funguje stoprocentně. Třeba chytré metriky se u T-Rexů musí ještě trochu posunout. Ale rozhodně by mi vrtalo hlavou, jestli pořizovat třeba nové Garmin Epix Pro, nebo raději za polovinu koupit Amazfit T-Rex 3.

Za zapůjčení děkuji společnosti Beryko, oficiálnímu zástupci společnosti Amazfit v České republice.