Vybavení na vícedenní horské běhy

Od David Kuneš
Vybavení na horské běhy

Vybavení na vícedenní horské běhy

Na svůj alpský přechod jsem získal k testování vybavení od společnosti Dynafit. A třebaže jsem kvůli záplavám nakonec musel po třech dnech z velkých kopců utéct, přesto jsem měl dost času na to, abych vybavení důkladně otestoval. Takže když jste se mě doptávali, jak se mi osvědčilo, rozhodl jsem se sepsat podrobnější recenzi, abych nemusel každému z vás psát zvlášť. Začnu s položkami, se kterými jsem byl spokojený, ale níže v textu najdete i kousky, ke kterým mám drobné výhrady. 

Co se osvědčilo?

Běžecká bunda Dynafit Alpine GORE-TEX Jacket

Jednoznačný vítěz. Tahle bunda mě opravdu nadchla. Vy, co mě sledujete, tak víte, že mám v šatníku několik nepromokavých běžeckých bund od různých značek. Koneckonců nepromokavá běžecká bunda je v každém seznamu vybavení pro horské závody. Ale Dynafit Alpine GORE-TEX Jacket je pro mě skutečný vítěz.

Dynafit Alpine GTX Jacket
Dynafit Alpine GTX Jacket

Dynafit Alpine GORE-TEX Jacket je zhruba o 50 gramů těžší než nejlepší běžecké bundy jiných výrobců. Je to dané materiálem. GORE-TEX je kvůli robustnější konstrukci prostě těžší než současné modely z jiných membrán, např. Pertex Shield Air. Ale narozdíl od těch ostatních, které mám v šatníku, zvládá bunda od Dynafitu i více než tři hodiny hustého deště. V žádné jiné bundě nevydržím suchý déle než hodinu, maximálně hodinu a půl. 

Navíc mi bunda od Dynafitu skvěle padne. Na zádech se dá Alpine GORE-TEX Jacket rozšířit pomocí nenápadného zipu, takže pod ní schovám i malý batůžek. A výborně řešená je kapuce, které má zabudované odvětrávání, takže se mi pod kapucí ani v silném dešti nemlží brýle. 

Kdybych chtěl prostě bundu do batohu, která vyhoví podmínkám pořadatelů horských závodů, tak asi sáhnu po čemkoli. Pokud se ovšem hodlám pohybovat v extrémních vysokohorských podmínkách, kde hrozí nevlídné počasí a kde nepoběžím tak rychle, bez váhání sáhnu právě po Dynafit Alpine GORE-TEX Jacket. Bunda se dá v současnosti pořídit i pod 4 tisíce, přestože se shání hůř, a za tu cenu je bezkonkurenční. Takže ji jednoznačně doporučuji. 

Trička

V Alpách jsem od značky Dynafit jsem testoval dvě běžecká trika: Dynafit Ultra 3 STech s krátkým rukávem a Dynafit Alpine Pro s dlouhým rukávem. Obě mi vyhovují, ale každé v jiných podmínkách. 

Dynafit Ultra 3 S–Tech
Dynafit Ultra 3 S–Tech

Triko s krátkým rukávem, Dynafit Ultra 3 S-Tech, mi nejvíc sedlo v situacích, kdy nebylo úplné vedro, takže jsem potřeboval něco teplejšího, ale zároveň jsem se hodně potil. Není to triko do parných letních dnů, ale skvěle odvádí pot a nejlíp funguje v teplotách okolo 10-15 stupňů. Ale hlavně se pod batohem nešoupe, takže nedře záda. 

Dynafit Alpine Pro
Dynafit Alpine Pro

Triko s dlouhým rukávem Dynafit Alpine Pro se hodí do chladnějších podmínek, výborně zafungovalo právě za deště pod bundou. Střih je trochu volnější, takže se pod batohem lehce posouvá. Ale když mám na sobě ještě druhou vrstvu, tak to nijak nevadí. Jinak je ovšem neskutečně příjemné, takže jsem v něm každou noc i spal. A pocitově mám tohle triko s dlouhým možná ještě raději než výše zmíněné triko s krátkým.

Běžecké šortky a kalhoty

Dynafit Ultra 2in1
Dynafit Ultra 2in1

Většinu času jsem v Alpách trávil v běžeckých šortkách Dynafit Ultra 2in1. Mají vnitřní nohavičky, takže výborně padnou, a celou tu dobu jsem o nich ani nevěděl. Nikde nedřou a nemusel jsem se ani mazat v intimních partiích, tři dny jsem v nich strávil bez odřenin. Po stranách i vzadu mají kapsičky, takže do nich jde leccos uschovat. Jenom jednu boční kapsu jsem si natrhnul, když jsem se do ní snažil narvat svůj velký mobil. Teprve potom jsem si našel zadní kapsu, kam se mobil vejde bez problémů. Takže kraťasy se mi také osvědčily. 

Osvědčily se i voděodolné kalhoty Dynafit Alpine Waterproof 2.5L Overpants. Poslouží hlavně za deště, a i když nedosahují takových kvalit, jako zmíněná GORE-TEX bunda, poměrně dlouho ochrání. Ale víc dýchají. Díky speciálnímu střihu mají nad koleny větrací otvory, takže se nepotím a dokážu v nich strávit i několik hodin.

Dynafit Alpine Waterproof 2.5L Overpants
Dynafit Alpine Waterproof 2.5L Overpants

Navíc mají kalhoty Dynafit Alpine Waterproof 2.5L Overpants po stranách rozepínací nohavičky, takže se v případě náhlého deště dají natáhnout přímo přes kraťasy bez nutnosti sundávat boty. Chce to trochu cviku, nejde to úplně snadno právě kvůli onomu speciálnímu střihu nad koleny. Ale dá se to nacvičit. Kalhoty jsou lehoučké a rozhodně si je budu brávat na dlouhé pod/zimní běhy jako nouzovou spodní vrstvu.

Běžecké hůlky

Od společnosti Dynafit jsem také dostal k otestování běžecké hůlky Dynafit Alpine Pro Pole. Moc se mi líbí mechanismus rozkládání hůlek, i když jsem pár minut spekuloval, jak na to. Ale jakmile jsem ten fígl objevil, moc se mi zalíbil. Hole se rozloží tím, že zatáhnu za poutko směrem vzhůru. Tím uvolním lanko uvnitř hůlky, které se napne, a když přitom držím hůlku ve svislé pozici, sama se poskládá a stačí jen zacvaknout plastovou krytku na rukojeti. Díky tomu se v případě potřeby nemusím při běhu zastavovat a nějak složitě s hůlkami manipulovat.

Dynafit Alpine Pro Pole
Dynafit Alpine Pro Pole

Hůlky jsou lehoučké a pohodlné. Wolfram-karbidové hroty zaručují skvělé chování v horském terénu, ani na mokrém vápenci se nesmeknou a dobře podrží. Hůlky se rovněž osvědčily a budu je používat na horské závody a vysokohorské běhy. Jenom si k nim musím pořídit toulec, protože ten, který mám, je příliš krátký. 

Z čeho mám smíšené pocity

Rukavice

Rukavice Alpine Reflective Gloves, které jsem na testování dostal, jsou výborné, když už je mám na rukou. Zahřejí, jsou pohodlné a hodně lehoučké. Navíc v nich za vlhka můžu ovládat displej telefonu bez toho, abych sundával rukavice. Výhodou je i reflexní potisk, takže když se v rukavicích pohybuji za tmy po silnici, jsem lépe vidět.  

Alpine Reflective Gloves
Alpine Reflective Gloves

Problém nastal ve chvíli, kdy jsem si pokoušel rukavice nasadit vlhkýma a zkřehlýma rukama. Vůbec mi nly přetáhnout přes mokrou ruku a zmrzlými konečky prstů se s nimi hrozně špatně manipulovalo. Takže když vyběhnu ven s nasazenými rukavicemi, nemám žádný problém. Ale ve chvíli, kdy jsem zmrzlý a pokouším se rukavice nasadit, je to docela oříšek. Přesto rukavice doporučuji. 

Ponožky

Ponožky Dynafit Ultra Cushion Socks by byly výborné, kdyby mě neškrtily na lýtkách. Na chodidlech jsou pohodlné, vypolstrované části dobře ochrání nohu a vydrží celodenní běh v mokru. Jenže když si je natáhnu na lýtka, jsou hrozně úzké, a navíc ne příliš elastické. Takže už po hodince si je musím shrnout těsně nad kotník, kde mě zase trochu škrtí. Dá se to vydržet, ale není to pohodlné. Možná mám nějakou nestandardní šířku lýtka, nevím, ale před nákupem určitě doporučuji nejdřív vyzkoušet.

Dynafit Ultra Cushion Socks
Dynafit Ultra Cushion Socks

Co mi nesedlo

Čepice

S čepicí Dynafit Transalper Cap jsme se neskamarádili. Velikost kolem hlavy je akorát, ale přesto mám nahoře mezi hlavou a vrškem čepice spoustu prostoru. Navíc mě lem čepice řeže do uší, takže si ji stále musím posouvat trochu výš nad uši. Znovu, možná je to nestandardním tvarem mojí hlavy, ale určitě také doporučuji nejprve ozkoušet. 

Dynafit Transalper Cap
Dynafit Transalper Cap

Souhrn

Pokud to člověk myslí s horskými běhy vážně, tak vybavení od Dynafitu je jednoznačně správnou volbou. Když pobíháte někde v nížinách, tak to asi tolik neoceníte, ale jakmile se dostanete do velkých hor, budete za tuhle výbavu moc rádi. Předtím, než se mi naskytla tato příležitost, jsem samozřejmě pár kousků od Dynafitu ozkoušel. Ale díky tomu, že jsem teď dostal příležitost otestovat celý set dohromady, jsem pochopil, jak se jednotlivé části výbavy doplňují a jak k sobě patří. Díky za tu možnost! 

Vybavení od značky Dynafit tedy jednoznačně doporučuji a díky této zkušenosti příště v horách opět bez váhání sáhnu právě po oblečení od Dynafitu.