Recenze Garmin Fenix 8
V posledních letech jsem vystřídal několik modelů hodinek Garmin. Po Fenix 6 Pro jsem sáhnul po Epix Pro, hlavně kvůli novému amoled displeji. Poměrně rychle jsem se však vrátil k transflektivnímu mip displeji a pořídil si Fenix 7X Pro se solárním dobíjením a titanovou lunetou. A když se teď díky behej.com naskytla příležitost otestovat pro Garmin Brno nové osmičky, byl jsem přirozeně zvědavý, co je nového. Na testování jsem si vybral ze dvou dostupných modelů Fenix 8 Amoled 47 mm, tedy prostřední velikost hodinek. Nový sporttester mám na ruce přesně týden, používal jsem jej denně a zároveň jsem celý týden nosil pro porovnání na druhé ruce starší Fenix 7X Pro Sapphire Solar.
Modely
Garmin vždycky nabízel spoustu různých modelů a verzí, až bylo těžké se v nich vyznat. Teď to konečně trochu zjednodušil. Fenixy a Epixy, které se vlastně odlišovaly jenom displejem, se sloučily do jedné modelové řady Fenix 8. Pod hlavičkou Fenix 8 vyšly tři modely: Fenix 8 Amoled, Fenix 8 Solar a Fenix 8 E. Verze Amoled, jak už název napovídá, mají jasnější amoled displej, Solary nabízejí klasický transflektivní displej se solárním dobíjením, a model E (essential) využívá rovněž amoled displej. Model E je ovšem očesaný o spoustu funkcí, které mají další dva modely. Chybí mu například speaker a mikrofon, není vhodný pro potápění a nemá ani svítilnu.
Hodinky se prodávají ve třech různých velikostech, 43 mm, 47 mm a 51 mm. Avšak pouze Amoled modely jsou dostupné v nejmenší velikosti, další dva modely se prodávají pouze ve velikostech 47 mm, respektive 51 mm.
Design
Začnu designem, protože mám pocit, že mezi předchozím modelem Fenix 7 a novými Fenix 8 je velký designový skok. I když jsem si před pár měsíci koupil sedmičky mimo jiné také kvůli pěknému designu, musím uznat, že s osmičkami se posunul design Fenixů na novou úroveň. Nový model je elegantní, vypadá na ruce velice dobře a když se doplní koženým řemínkem, vůbec bych se nebál vzít si hodinky i na společenské akce.
Design lunety se hodně zjednodušil, je štíhlý, minimalistický a na ruce působí decentním dojmem. Žádné složité vlysy a tvary, ale hlavně také chybí popisky tlačítek, které stejně u předchozích modelů nedávaly příliš smysl. Za den nebo dva se uživatelé Garminů naučili, co kterým tlačítkem ovládá, a potom už používali tlačítka po paměti.
Změnil se i odstín titanové lunety, která je teď víc do šeda a oproti původní více stříbrné verzi. V černé verzi hodinek design tolik nevynikne, ale právě titanové verze je hodně propracovaná a vypadá výborně. I různé ciferníky (watch face) nových Fenixů vypadají lépe než u předchozího modelu Epix Pro. Zatímco Epix Pro ve velikosti 47 mm na mě vždycky působil jako dětská hračka, Fenix 8 Amoled 47 mm vnímám už jako plnohodnotné hodinky.
Někteří recenzenti si stěžují, že se v současnosti nadužívá oranžová barva. Je to tak, ale u Fenix 8 mi to nijak nevadí, mně se oranžová líbí. Nevadí ani užší řemínek u prostřední velikosti hodinek, i když stále raději nosím větší Garminy s řemínkem 26 mm.
Jedinou designovou výhradu mám ke krytce barometru a mikrofonu na pravé straně hodinek, která jako by k hodinkám nepatřila. Na tmavé verzi hodinek není tak patrná, ale na titanové verzi je zvýrazněná oranžovou barvou. A i když chápu designový záměr, nelíbí se mi.
Fenix 8 mají kvůli vodotěsnosti nový typ tlačítek s haptickou odezvou a ani za týden testování jsem si na ně nezvykl, víc mi vyhovovala tlačítka předchozích sedmiček, ale to bude zřejmě otázka vkusu a zvyku. Taky mě napoprvé překvapily docela hlasitá akustická upozornění, která Fenix 8 využívá, třeba při načtení GPS signálu. Jsou pronikavější, ale ozývají se jen při aktivitě a tam dávají smysl.
Novinky
Tou největší novinkou je bezesporu hlasové volání. Díky vestavěnému speakeru umí nové Garminy v dosahu připojeného telefonu přijímat hovory a umožňují telefonovat z hodinek. Bohužel jsem zatím nepřišel na to, jak synchronizovat knihovnu kontaktů v telefonu Apple s hodinkami. Podařilo se mi kontakty nahrát do aplikace Garmin Connect, ale do hodinek mi to už nešlo. Takže jsem při těch několika testovacích hovorech vytáčel kontakty napřímo pomocí číselníku. Nové Fenixy umí i odpovídat na sms zprávy, ale tuhle funkci jsem také zatím nevyužil. Z jiných recenzí jsem vyčetl, že se Fenix 8 obecně lépe synchronizuje s Androidem než s Apple.
Kromě volání umožňují hodinky také hlasové ovládání. Bohužel pouze v angličtině, a navíc se hlasové ovládání týká jen některých funkcí. V recenzích často ukazují jako příklad zapnutí časového odpočtu, také jsem se zvládl hodinek doptat na západ a východ slunce. Ale s hlasovým ovládáním mám problém v tom, že se spouští dlouhým podržením tlačítka start. Na svých Fenixech 7 mám dlouhé podržení tlačítka start nastavené na platbu kartou, takže se mi to teď plete. A po několika úvodních testech v prvních dnech jsem už hlasové ovládání vlastně nepoužil.
Zajímavou funkcí jsou lokalizované poznámky: při běhu si například můžete na hodinky namluvit nějakou poznámku a potom si ji vyvolat včetně přesné polohy, kde jste poznámku pořídili. Sám jsem tuto funkci ovšem zatím také nevyužil, takže ji nemohu hodnotit.
Velkých změn doznal software. Obecně se dá říct, že k lepšímu. Určitě se mi víc líbí po grafické stránce. Také se mi líbí některé nové vychytávky, třeba možnost seskupit si méně používané sportovní činnosti do složky aktivity. Nelíbí se mi, že se v novém uživatelském rozhraní dostanu ke stejným funkcím více způsoby, například budíky a odpočty jdou spustit buď pomocí bočního tlačítka menu/up, nebo tlačítkem start, což je trochu matoucí.
Nové Fenixy mají na těle hodinek také nový typ svítilny. Světlo je teď ještě jasnější než u předchozích modelů, ale i studenější, víc do bílé barvy. Rozhodně si s ním na cestu posvítíte lépe než se sedmičkami. A svítilnu na hodinkách používám docela často, takže za mě dobrý zlepšovák.
K dalším dvěma novinkám, tedy k potápění a poslechu hudby přímo z hodinek se moc neumím vyjádřit, protože je nevyužiji.
Data
Vzhledem k tomu, že Garmin Fenix 8 disponuje stejnou sadou senzorů Elevate 5, jako předchozí modely, měla by se naměřená data shodovat. A základní metriky jsou skutečně skoro identické. Naměřená tepová frekvence se u Fenix 7X Pro a Fenix 8 téměř shoduje, s občasnou odchylkou maximálně jeden až dva údery za minutu. Noční hodnota variability srdečního tepu se některé noci rozcházela o pár milisekund, ale trend byl shodný.
Naměřená data se víc lišila u spánkových údajů, což potom ovlivnilo další komplexní metriky, jako třeba regeneraci nebo tělesnou baterii. Zřejmě to bude způsobené tím, že každé hodinky mívám při spaní na jiné ruce a Garmin odhaduje údaje o spánku mimo jiné podle pohybu. Naměřené hodnoty z Fenix 8 se totiž více shodovaly s údaji z chytrého prstenu, který jsem míval při spánku na stejné ruce.
Všimnul si také několika softwarových bugů, například po odpoledním zdřímnutí mi nový Fenix 8 hlásil, že jsem spal 1,5 miliónů hodin. To ovšem není chyba měření, ale softwarová chyba, kterou Garmin v nových verzích software určitě odladí.
U nových Fenixů se mi GPS poloha načítá pomaleji než u sedmiček. Nejvíc patrné je to při přerušení a opětovném zapnutí aktivity. Zatímco starší sedmičky naběhnou téměř okamžitě, novějším osmičkám trvá načíst satelitní signál i několik desítek sekund. Tady je porovnání ovšem trochu nefér, protože osmičky mám ve velikosti 47 mm, takže s menší lunetou, a tudíž také s menší anténou než sedmičky.
No, a samozřejmě stejně jako u všech Garminů stále přetrvává problém se synchronizací hodinek s telefonem na pozadí. Občas se hodinky prostě nepropojí s telefonem a je potřeba manuálně spustit synchronizaci z telefonu, aby se do hodinek dostala třeba data o počasí.
Výdrž baterie
Už jsem psal, že mám hodinky na ruce sedmý den. První den jsem je nabil na 100 %, zapnul jsem si displej tak, aby svítil neustále, ztlumil jas na třetinu, a kromě měření pulzní oxymetrie na pozadí mám zapnuté všechny funkce. Každý den jsem vykonával přibližně hodinovou aktivitu, a přesto mi v této chvíli hodinky hlásí výdrž ještě dva dny a zbývajících 30% baterie. Takže vydrží déle než proklamovaných sedm dní, jak Garmin uvádí v manuálu. Navíc, pokud bych si nastavil, že se displej aktivuje jen otočením zápěstím, dostanu se až na krásných 16 dní výdrže baterie.
Při plném nabití a zapnutí všech satelitů mi hodinky ukazovaly výdrž 27 hodin v aktivitě (běhu), což je o 3 hodiny méně, než se uvádí v návodu. I přesto je to slušná výdrž, která pokryje drtivou většinu mých aktivit. A samozřejmě, pokud bych si trochu pohrál s nastavením, dostanu se až na 40 hodin. U větších 51 mm modelů se pak doba výdrže baterie ještě zdvojnásobí.
Displej
Už jsem se zmiňoval, že jsem si letos na začátku roku pořídil Garmin Epix Pro. Hůř vidím a kamarádi spoluběžci mi doporučovali Epixy s amoled displejem, který je ve většině případů čitelnější. Poměrně rychle jsem se ale vrátil k transflektivnímu displeji, hlavně kvůli tomu, že mě mě amoled displej rozptyloval a rušil. Takže v tomto případě jsem spíš fanouškem starší technologie.
Musím ovšem uznat, že v nových Fenixech 8 amoled displej nepůsobí nijak rušivě. Když jsem si na začátku snížil jas na minimum, tak mi v určitých situacích, hlavně uvnitř budov a při zhoršených světelných podmínkách, vyhovuje víc než transflektivní displej. Jakmile se ovšem dostanu ven na přímé slunce, není ztlumený amoled displej téměř čitelný. A vzhledem k tomu, že většinu času trávím venku, dává pro mě (prozatím) smysl spíš transflektivní displej.
Co se týče zobrazení, tak jedna věc se mi na Fenixech 8 hodně líbí. Hodinky umožňují nastavit si velikost popisků na víceúrovňové škále, takže si dokážu velikost textu upravit přesně podle sebe a konečně i s horším zrakem přečtu na hodinkách téměř všechno, snad s výjimkou popisků na mapě, které pořád zůstávají malé.
Co se změnilo z pohledu uživatele ultraběžce?
Pokaždé, když se objeví nějaký novější model, samozřejmě přemýšlím, jestli upgradovat na novější verzi nebo jestli si ponechat ten původní. A porovnávám nový modelu s tím stávajícím.
- Design nových osmiček se mi hodně líbí a je rozhodně lepší než u sedmiček.
- Novou funkci volání z hodinek u Fenix 8 bych využil jen v několika krajních případech, ale aby mělo skutečně smysl, potřeboval bych, aby hodinky měly vlastní sim kartu a fungovaly bez telefonu.
- Snímač fyziologických metrik je stejný, jako v předchozím modelu, tedy Elevate 5.
- GPS má podobnou přesnost, jenom Fenix 8 umí v záznamu vyhodnotit nespolehlivé body a zpětně je po aktivitě upravit v aplikaci, takže by měl být trochu přesnější. To se ovšem týká zejména těžko dostupných míst, roklin nebo husté městské zástavby, kde obvykle neběhávám.
- Výdrž baterie je oproti novým starším modelům v nových Fenix 8 trochu lepší, hlavně kvůli vylepšenému solárnímu dobíjení u modelu Solar.
- Vylepšený software je líbivější a nabízí něco navíc, ale není to nějaká převratná změna.
- Svítilna je bezesporu lepší u nového modelu Fenix 8.
- Hudbu, hlasové příkazy nebo potápění nevyužiji.
Závěr
Fenix 8 patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co Garmin v současnosti nabízí. Na druhou stranu, cenovka je poměrně vysoká. Testované Fenix 8 Amoled 47 mm se dají pořídit za 27490,- Kč. Pokud bych pořizoval stejnou velikost hodinek, jako mám dnes, tedy velikost 51 mm, zaplatím jen lehce pod 30 tisíc.
Kdybych doma měl Fenix 6 nebo starší model, asi bych bez váhání sáhnul po nových Fenix 8, protože tam už je ten rozdíl opravdu patrný. U sedmiček bych zvažoval, jestli se mi vyplatí prodat hodinky a doplatit nějakých 15 tisíc, abych měl nejnovější model. Sám pro sebe jsem si to v tuto chvíli uzavřel tak, že si nechám svoje Fenix 7x Pro Sapphire Solar a počkám.
Na druhou stranu, kdybych měl model Epix nebe Epix Pro, sáhnul bych po novějších Fenix 8. Ten rozdíl je markantní a jak už jsem říkal, pocitově je to dětská hračka proti prémiovým hodinkám.
A nakonec, pokud bych si pořizoval úplně nový model Garminů, bylo by to opravdu těžké rozhodování. Osmičky jsou hodně lákavé, ale sedmičková řada teď docela určitě zlevní a pokud se tak stane, pak jen o trochu horší výbavu dostanu za cenu o třetinu nižší než u modelu Fenix 8. Takže kdybych chtěl ušetřit, asi bych se spokojil s nějakým prémiovým modelem sedmiček. Kdybych naopak nechtěl dělat kompromisy, půjdu do Garmin Fenix 8.
Poděkování
Recenze vznikla ve spolupráci s behej.com, internetovým portálem zaměřeným na běhání a všechno, co s ním souvisí. Hodinky k testování zapůjčil brněnský obchod Garmin. Díky moc! A jestli si chcete nové hodinky naživo prohlédnout, porovnat s dalšími modely a zjistit o nich víc informací od vyškolených odborníků, zajděte v Brně do Olympie zastavte se v obchodě Garmin.