Oblíbené trasy

Šumavský přeběh

délka: 175 kilometrů
celkový výstup: 4850 metrů
dooporučená doba: prodloužený víkend (čtvrtek až neděle)
roční období: jaro, léto, podzim

Vybíháš od Lipenské vodní nádrže z Přední Výtoně. Cesta vede vzhůru pod Bukový vrch a potom ke zřícenině hradu Vítkův kámen, kde bývá kromě restaurace otevřený i stánek s občerstvením. Po Svatojakubské a Růžové cestě mírně sklesáš ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu, kde jsem na 15. kilometru na rakousko-české hranici přespal v parádní turistické budce u potůčku Ježová. Odtud se po silničkách a lesních pěšinkách vydáš dál přes Rakousko a postupuješ k vrcholu Smrčina (1333 m.n.m.). Dál vede cesta přes vrcholy, někde okolo 36 kilometru se nachází turistický přístřešek, který není značený v mapách.

Před vrcholem Plechý seběhneš k Plešnému jezeru a potom se druhou stranou vyškrábeš zase zpátky na kopec. Po cestě nahoru narazíš na studánku, ve které si můžeš doplnit vodu. Na Třístoličníku, 46 kilometrů od startu je německá hospoda, kde se dá za eura koupit nějaké občerstvení. Cesta do Nového Údolí dolů po červené byla v době mého běhu uzavřená, místo ní byla vyznačena náhradní trasa. Jenže po náhradní trase se nejprve valily potoky vody a pak jsem na cestě narazil na polomy a spadané klády. Jestli bude cesta stále ještě uzavřená, doporučuju oběhnout to přes německou obec Haidemühle.  

Z Nového Údolí pokračuješ po žluté turistické značce do Stožce, kde se můžeš dobře najíst v restauraci Pstruh. Dál postupuješ přes České Žleby až do vesnice Lenora. Ještě před vesnicí, předtím, než přejdeš most přes Teplou Vltavu, je u cesty lavička a studánka, kde se dá doplnit voda. V obci Lenora najdeš restauraci U Grobiána, kde se dá (prý) dobře najíst. Já jsem si tam dal jen pivo a utíkal jsem dál.

potok na Šumavě

Až pod Boubín vede cesta podél železniční trati. Tady jsem přespal kousek od Kaplice hned vedle cesty. Ještě pod Boubínským jezírkem narazíš u cesty na Čadovu studánku (v mapách naznačená jako Kaplická), kde se dá doplnit voda. O tři kilometry dál, přibližně na 78. kilometru je přístřešek Na Křížkách, kde se dá pohodlně přespat. Z Boubína poběžíš směrem ke Kubově Huti, najdeš tu několik restaurací a hospod. Dalších patnáct kilometrů pak nenarazíš na žádnou větší osadu, ale po cestě se dá z několika potůčků doplnit voda a na rozcestí u Švejglovy Lady je také turistický přístřešek. Kousek od Nových Hutí jsem se dobře najedl v restauraci Penzionu U Studeného potoka. Další hospůdka je asi o kilometr dál přímo u zastávky autobusu v Nových hutích.

Občerstvit se můžeš také v několika podnicích podél cesty v nedaleké Horské Kvildě. Odtud poběžíš údolím Hamerského potoka dolů na Antýgl. Přeběhneš řeku Vydru a necelý kilometr stoupáš po nepříjemné klikaté silnici, kde se musíš obratně vyhýbat autům svištícím těsně kolem tebe. Klostrmanovou stezkou podél vlčího výběhu doběhneš zase zpátky ke stejné frekventované silnici, po které musíš zvládnout ještě další kilometr a něco až do obce Srní. V Srní doporučuji k občerstvení stánek Okno do Šumavy, kde jsem dostal výborný chléb se škvarky a ucházející pivo.

Teď zas na delší dobu opustíš civilizaci, další restauraci najdeš až za 30 kilometrů v Železné Rudě. Po cestě ale dá doplnit voda z potůčků a říček. Ze Srní pozvolna stoupáš až na Poledník, kde normálně bývá otevřené nouzové nocoviště. Když jsem tam běžel já, bylo kvůli opravě rozhledny zavřené, takže jsem přenocoval v přístřešku kousek od rozcestí Gsenget. Kousek níž, pod vrcholem Plesná se nachází krásné jezírko Laka. Dál vede trasa po vrcholech až do Železné Rudy, kde se dá v obchodech dokoupit vše potřebné, nebo se najíst v některé z místních restaurací.

Proběhneš městem a začneš stoupat k Čertovu jezeru. Po cestě narazíš na studánku, další studánka je kousek pod vrcholem kopce na cestě k Černému jezeru. To oběhneš a dostaneš se na asfalt, po kterém poběžíš, kromě několika krátkých lesních úseků, až do cíle v Nýrsku. Příště bych asi raději zkusil běžet směrem na Hamry a okolo vodní nádrže Nýrsko. Celý běh mi trval necelé tři dny, vyrážel jsem v pondělí vpodvečer a do Nýrska jsem dorazil ve čtvrtek odpoledne.

Podívej se na video z mého přeběhu:

Další trasy

Přeběh Krkonoš a Jizerek

Přehěb Krušných hor

Přeběh Bílých Karpat