Sportovní hodinky za tisícovku?

Od David Kuneš
Sportovní hodinky za tisícovku

Sportovní hodinky za tisícovku?

Hodinky Rogbid M7 mi k testování zapůjčil internetový prodejce banggood.com. Zaujaly mě hlavně poměrem cena/výkon. Za přibližně šestinu cenu oproti například Amazfit T-REX 3 nabízejí překvapivě podobné funkce. Cena hodinek Rogbid M7 kolísá, ale stále se pohybuje okolo tisícovky, někdy lehce přes, někdy dokonce méně. A za tuhle cenu jsou našlapané nejen sportovními, ale i “chytrými” funkcemi.

Hodinky Rogbid M7 jsem testoval čtyři týdny a naměřená data jsem porovnával s dalšími chytrými hodinkami (Garmin Fenix 7 Pro a Garmin Forerunner 970) a s chytrým prstenem (Ultrahuman).

Design

Už jsem psal, že hodinky jsou srovnatelné s Amazfit T-REX 3. Není to úplně přesné – Rogbid M7 vypadají jako naprostá kopie. Rozdíl poznáte až při podrobnějším zkoumání, ale na první pohled nemáte šanci rozlišit, že se nejedná o hodinky Amazfit. Teprve po chvilce si všimnete, že na Rogbidech chybí levé spodní tlačítko.

Srovnání Rogbid M7 a Amazfit T-REX 3
vlevo Rogbid M7, vpravo Amazfit T-REX 3

Tělo hodinek kombinuje zinkovou slitinu s plastem a ani po měsíci používání nejeví větší známky opotřebení. Velký 1,43 palce široký amoled displej je dobře čitelný i na přímém slunci. Ciferník má šířku 52 mm, což už je pořádný kus, ale na ruce nepůsobí nijak mohutně. A navíc jsou docela lehké, i s řemínkem jsem navážil 79 gramů, bez něj by měly mít 60 gramů. Silikonový řemínek má šířku 22 milimetrů. Úplně mi nesedla tlačítka, která jsou trochu tužší a hůř se mačkají.

Uživatelské rozhraní

I když je možné přepnout si hodinky do češtiny, překlad trochu pokulhává. Třeba spálené kalorie jsou do češtiny přeložené jako “teplo” a podobných nepřesností překladu je tam víc. Chvilku mi trvalo, než jsem se hodinky naučil ovládat. Hlavně proto, že jsem zvyklý na tlačítkové ovládání. U hodinek Rogbid M7 se k některým funkcím nedostanete jinak, než dotykem, což je z mého pohledu nepraktické.

Rogbid M7 mají tři tlačítka: levé horní spouští sportovní aktivity, pravé horní slouží k potvrzení výběru a pravé spodní si můžete nastavit podle svých preferencí. Problém je v tom, že jsem si na začátku tohle volitelné tlačítko nastavil pro rozsvícení displeje (svítilna) a pak jsem už nepřišel na to, jak to změnit.

Aplikace GloryFitPro

Hodinky jsem testoval s iOS, ale podle výrobce jdou snadno spárovat i s Androidem. Oficiální aplikace GloryFitPro mě příliš nenadchla, vizuální design je jednoduchý a navíc je aplikace obsahově chudá. Na úvodní stránce najdete zdravotní metriky, jako je délka spánku, tep, okysličení krve a tlak. Z telefonu také můžete spustit sportovní aktivitu, ale jinak přes telefon nastavíte na hodinkách jenom některé základní funkce, můžete si změnit displej hodinek a to je vlastně všechno. Když mi po pár dnech používání telefon nabídl aktualizaci aplikace, tak jsem ji sice spustil, ale už se nedokončila a musel jsem se vrátit k původní verzi.

Aplikace GloryFitPro
Aplikace GloryFitPro

Funkce

Zajímavou funcí je volání (se spárovaným telefonem v dosahu hodinek), i když jsem ho využil pouze pro přijímání hovorů. Zvuk je dostatečně hlasitý a i volající mi potvrdili, že mě slyší dobře. Hodinky disponují hlasovým asistentem, ale bohužel se mi nepovedlo vytočit nějaké číslo pouze hlasovým příkazem, obvykle to skončilo omylem. Kromě toho umožňují hodinky ovládat hudbu (netestoval jsem), najít telefon a vůbec další běžné funkce, které znáte od ostatních výrobců chytrých hodinek.

Recenze Rogbid M7
S hodinkami lze telefonovat

Senzory a data

Hodinky měří spoustu zdravotních metrik, jako třeba délka spánku, tep, okysličení krve, krevní tlak nebo třeba stres. Měření délky spánku se víceméně shoduje s dalšími přístroji, které běžně nosím – s chytrým prstenem nebo hodinkami Garmin. Rozdíly jsou v řádu minut, ale to bývá běžné i u ostatních přístrojů.

Problém nastává při měření tepu v intenzivní zátěži. Klidový tep se víceméně shoduje s dalšími přístroji, rozdíl je v řádu jednotek tepů za minutu. Jakmile ale zvýšíte intezitu, ukazují hodinky úplné nesmysly. Obvykle při pohodovém běhu, kdy mívám tepovku okolo 110 t/min, mi hodinky Rogbid M7 najednou ukazují tep někde u stropu, zhruba 160 t/min.

Měření kroků a saturace kyslíku v krvi jsou srovnatelné s dalšími přístroji, krevní tlak jsem neměl s čím porovnat.

Měření polohy

GPS se u hodinek Rogbid M7 načte trochu pomaleji, než třeba u Garminů, ale není to nic hrozného, řádově nižší desítky sekund. Při chůzi a kratších bězích v otevřeném prostoru bývá GPS víceméně přesná, rozdíl je mezi 50 – 70 metry na kilometr, přičemž Rogbid M7 obvykle pár desítek metrů přidává. Když jsem ovšem běžel na okruhu 44,5 km, odchylka dělala už víc než 3 kilometry, což mi připadá dost.

Vlevo Rogbid, vpravo Garmin

Sportovní použití

Hodinky Rogbid M7 podporují spoustu různých sportovních režimů, ale já jsem je testoval zejména při běhu, chůzi, posilování a na veslovacím trenažéru. Dají se synchronizovat se Stravou, což je pro mě důležité. Na nějaký základní záznam aktivity jsou dostačující, ale z pohledu sportovce mají spoustu nedostatků.

Už jsem zmínil nepřesné měření tepu. Co mi ovšem u měření tepu vadí asi nejvíce, že když si přístroj myslí, že tep překročil nějakou hranici (obvykle kolem 150 t/min), displej zčervená a upozorní vás, že máte příliš vysokou tepovku. Buhužel jsem zatím nepřišel na to, jak to vypnout. Ale v podobném duchu mě hodinky zasypávají různými notifikacemi celý den, třeba co chvíli upozorňují na počet kroků nebo spálené kalorie.

Recenze Rogbid M7
Hodinky mě zasypávají notifikacemi

Nikde jsem se také neproklikal k výškovým údajům, takže při běhu neznám kumulované stoupání a klesání, což je pro mě zásadní údaj. Hodinky ani nezobrazují mapu, i když jsem se někde dočetl, že by to mělo jít.

Při posilování zase neměří pauzy mezi jednotlivými sériemi cviků. A v neposlední řadě ukončení aktivity je zbytečně složité. Nejprve musíte zmáčnkout pravé spodní tlačítko. Aktivita se přeruší, ale abyste ji skutečně ukončili, musíte na displeji podržet několik sekund ikonu ukončení. Se zpocenými prsty po běhu v horku je to hodně nepraktické.

Výdrž baterie

Při běžném používání, kdy jsem si nastavil jas na maximum, zapnul jsem always-on dislej a s přibližně dvěma hodinami aktivit denně mi hodinky vydrží zhruba 4 dny, i když výrobce slibuje více. V aktivitě při používání GPS mi pětihodinový běh ubral asi 30 % kapacity baterie, takže mi výdrž v aktivitě vychází na 16 a půl hodiny, což je pro běžného sportovce dostatečné.

Závěr

Pokud to myslíte se sportováním vážně, asi bych se poohlédnul po nějakých hodinkách se spolehlivějším senzorem. Hodinky Rogbid M7 můžou dávat smysl někomu, kdo chodí na procházky, občas se třeba jde proběhnout, ale tolik ho nezajímají přesné sportovní metriky a spíš touží po chytrých hodinkách za nízkou cenu. Zakoupíte je pod tímto odkazem, pro slevu využijte tento kupón: BGM7REUJ (platí do 30.6.2025). Když kupón zkombinujete se slevou pro nové uživatele, dostanete se pár desítek korun pod tisícovku.

Počítejte s doručením z Číny v řádu jednoho až dvou týdnů.