Recenze Krabičkové Diety

Od David Kuneš
Ukázka krabičkové diety

Zkušenost s krabičkovou dietou: Recenze programu Zdravé Stravování 

Letos mi bude padesát. Předsevzal jsem si, že se znovu dostanu do formy a začnu žít zdravěji. V lednu jsem změnil strategii tréninku a cvičení, v únoru jsem vypustil alkohol. Cítil jsem se líp, ale vůbec jsem nehubnul, což byl jeden z mých hlavních cílů. Snížit hmotnost, abych odlehčil kloubům i svalům a aby se mi líp běhalo. Když se tedy společnost Zdravé Stravování nabídla, že mi s tím pomůže, neváhal jsem ani chvilku. 

Domluvili jsme se, že budu jeden měsíc testovat jejich krabičkovou dietu, kterou mi vyladí přímo na míru a na konci měsíce zjistíme, co se změnilo. Koncem března jsem tedy navštívil výživovou poradnu společnosti Zdravé Stravování. Nutriční poradkyně nejprve vyzpovídala, vyptávala se na stravovací návyky, konzumaci alkoholu, aktivity, spánkové návyky a další věci, a teprve potom mi doporučila konkrétní stravovací program přímo šitý na míru. 

Objem denní dávky krabičkové diety od společnosti Zdravé Stravování

Prvních několik dnů jsem byl lehce nedůvěřivý. Každé odpoledne od neděle do čtvrtka přivážel kurýr krabičky na následující den. Jenže množství jídla, které mi kurýr hned první den dovezl, by mi normálně vystačilo na dva dny. Teprve o pár dnů později, když jsem na váze viděl úbytek hmotnosti přes půl kila, jsem pochopil, že důležité není množství, ale složení. Naopak, dostatek jídla způsobil, že jsem se po večerech nemusel dojídat různými nezdravostmi nebo to dohánět pivem. 

Když jsem se potom koncem dubna znovu objevil ve výživové poradně, už předem jsem tušil, že to dopadne dobře. Za měsíc jsem sice zhubnul jenom pár kilo, ale zesvalnatěl jsem, vypadal jsem líp a taky jsem se cítil líp. Takže krabičková dieta u zabrala. Jestli vás moje zkušenost zaujala, pojďme se spolu podrobně podívat na to, jak to celé funguje. 

Zlepšení po krabičkové dietě

Stanovení cíle 

Ještě předtím, než s krabičkami začnete, si ujasněte, k čemu vám mají posloužit. Co vlastně potřebujete? Chcete, stejně jako já, zhubnout a být svalnatější? Nebo spíš chcete jíst vyváženě a zdravě? Potřebujete si hlídat konkrétní kombinaci makronutrientů? Nemáte čas si připravovat jídlo sami? Je důležité stanovit si cíl, protože jen díky němu si správně zvolíte konkrétní krabičkový program a taky poznáte, jestli se někam posouváte. 

Návštěva výživové poradny

S výběrem konkrétního krabičkového programu vám určitě pomůže návštěva výživové poradny. Společnost Zdravé Stravování provozuje dvě poradny, jednu v Praze a druhou v Brně. Za úvodní konzultaci sice zaplatíte tisícovku, ale tu vám potom odečtou z ceny krabičkového programu. A rozhodně bych to nepodcenil. Když budete mít krabičky nastavené špatně, budete mít hlad nebo naopak toho budete jíst moc a ve špatném poměru. 

Nutriční poradna společnosti Zdravé Stravování

V poradně si vás nutriční terapeutka změří na přístroji InBody a vyzpovídá vás ohledně vašich návyků. Teprve potom vám doporučí konkrétní program a celkový denní kalorický příjem v souladu s vaším cílem. Ale hlavně, je vám k dispozici pro konzultaci v následujících týdnech a pokud něco nesedí, pomůže vám vaši krabičkovou dietu doladit, případě přenastavit.  

Rozvoz

Na stránkách zdravestravovani.cz zkontrolujte, jestli se krabičky rozváží i do vaší obce. K nám do Tišnova třeba kurýr jezdí pravidelně, ale do některých menších obcí nemusí, takže si to raději ověřte. Jídla se rozvážejí jenom na všední dny, od nedělního odpoledne do čtvrtka, vždy přibližně ve stejný čas. To znamená, že o víkendu je stravování na vás. 

Výborné je, že krabičky zaváží stále jeden a týž kurýr, který je stálým zaměstnancem společnosti Zdravé Stravování. Takže když se s ním dohodnete a necháte mu třeba ovladač od garáže, jako jsem to udělal já, uloží vám v době vaší nepřítomnosti krabičky na dohodnutém místě. Pokud si objednáte alespoň dvě jídla denně, je rozvoz zahrnutý v ceně krabiček.

Rozvoz krabičkové diety společnosti Zdravé Stravování

Pestrost stravy a chuť 

Za celý duben jsem dostal něco přes stovku jídel. Z toho všeho mi pouze tři jídla nechutnala. Drtivá většina ostatních byla výborná a některé speciality jsem si vyloženě užíval, třeba hráškové pyré nebo krevety v rajské omáčce. Můj konkrétní program Protein +, který se hodí pro sportovce, obsahoval hodně masa. Zdravé Stravování ale nabízí i bezmasé alternativy a můžete si také vyzkoušet program Kombi Week, při kterém během týdne ochutnáte různé varianty krabičkových programů a podle toho se rozhodnete, který zvolit.

Co se týče pestrosti, tak musím uznat, že sám bych nezvládl nachystat tak rozmanitý jídelníček. Během celého měsíce jsem snad neměl dvě jídla stejná. Pouze dopolední a odpolední svačinky byly často podobné, vícekrát jsem dostal nějakou další variantu tvarohového dezertu. Ale není, čemu se divit, protože u mého programu jsem měl během dne zkonzumovat přibližně 230 gramů bílkovin, a s tím se jídelníček sestavuje těžko. 

Ukázka krabičkové diety

Jídla se připravují a rozvážejí vždy den předem. Kurýr je přiváží chlazená a měli byste si je hned po dovozu uložit do ledničky. Bohužel si mi to pokaždé nepovedlo, někdy jsem se dostal domů až později a jídlo jsem uložil do ledničky až po pár hodinách. A občas bylo třeba u salátů vidět, že jsou lehce povadlé. Naštěstí jsem si o víkendu mohl t čerstvě připravené pokrmy, takže mi to nijak zvlášť nevadilo. 

Cena

Celodenní jídlo vyjde okolo pětistovky, což je z mého pohledu odpovídající cena. Když se stravuji někde ve městě, tak jenom za oběd dám přes dvě stovky. Jasně, kdybych si vařil sám doma, dostanu se na nižší částku, ale docela určitě bych tím denně trávil pár hodin času, a navíc bych nedokázal vyladit poměry makroživin tak přesně, jak je mám nastavené v krabičkách. 

Co se mi líbí?

Tím hlavním benefitem, jak už jsem zmiňoval, je skutečnost, že mi kurýr doveze vyváženou stravu přesně na míru. Nemusím nic počítat, a hlavně si nemusím pokrmy sám připravovat. Ušetřím spoustu času a mám jistotu, že do sebe dostávám ty správné živiny. Z pohledu aktivního sportovce je to k nezaplacení. A navíc to funguje. 

Co bych změnil?

Nelíbí se mi ta spousta plastového odpadu, který po mně zůstává. Na stránkách zdravestravovani.cz se dočtete, že kvůli přísným hygienickým normám nelze rozvážet jídla ve znovupoužitelných nádobách. Dělám aspoň to, že plastové obaly vynáším do kontejnerů pro recyklaci. Ale stejně si myslím, že vzhledem k novému evropskému nařízení o recyklaci odpadu se tenhle systém bude do budoucna nutně muset změnit.  

Pro koho to je? 

Krabičky hodnotím z pohledu aktivního člověka, který denně tráví několik hodin pohybem. A rozhodně bych krabičkovou dietu doporučil sportovcům, kteří se ve svém harmonogramu pokoušejí skloubit rodinu, práci, trénink, a ještě navíc spánek a stravu. Kromě nich by z krabičkové diety mohl mít užitek každý, kdo má nějaký cíl spojený se stravou. Já si díky krabičkám uvědomil, že jsem předtím neměl úplně optimální skladbu stravy. Až se zase někdy v budoucnu začnu stravovat sám, vím, jak by můj jídelníček měl vypadat.