Recenze Apple Watch Ultra

Od David Kuneš
Apple Watch Ultra

Multifunkční hodinky Apple Watch Ultra jsem si pořídil před necelými třemi měsíci. Od té doby je mám na ruce skoro pořád, takže nazrál čas na recenzi. Nebojte, nehodlám vypočítávat všechny funkce, které Apple Watch Ultra nabízí. Vezmu to spíš pocitově – podle toho, jak jsem s hodinkami během těch tří měsíců sžíval, k čemu je nejčastěji používám, co mě baví a co mě naopak štve. Takže, zde je má recenze Apple Watch Ultra:

Dostupnost

Důvod, proč jsem si Apple Watch Ultra pořídil, byl jednoduchý. Nechtělo se mi na každý běh nebo procházku tahat zbytečně velký telefon. Na druhou stranu se o sebe trochu bojím, protože kamaráda běhání v horách bez telefonu stálo život. Takže jsem chtěl být v kontaktu prostě pro případ, kdyby bylo potřeba. A hned na začátek musím říct, že tohle očekávání splnily nové hodinky beze zbytku a je to jejich největší výhoda. Stačí dlouze stisknout oranžové postranní tlačítko a můžu spustit tísňové volání nebo v případě nedostatečného pokrytí hodně pronikavou sirénu.

I během různých aktivit se mi s Apple Watch Ultra výborně telefonuje. Ani nepotřebuji zastavovat, stačí zpomalit a když nemám sluchátka, dám si prostě jenom ruku blíž k obličeji a mluvím. Slyším dobře a zároveň je mě slyšet úplně stejně, jako kdybych mluvil do mobilu. Navíc mám v hodinkách smsky, maily, i zprávy z messengeru, takže jsem pořád na příjmu.

Instalace a Výdrž

Jenže… rozchodit telefon v hodinkách byl pro mě horor. Nejprve jsem si u Vodafone převedl svoje telefonní číslo na e-sim. Pak jsem ale zjistil, že Vodafone nepodporuje Apple Watch, takže jsem si musel udělat druhou e-simku na pracovní číslo od T-Mobile. Díky tomu jsem se dozvěděl, že můj telefon umí pouze jednu e-simku, takže tu původní od Vodafone jsem si zase musel převést zpátky na fyzickou sim kartu. Zkrátka, byl to boj a trvalo mi čtyři dny, než mi telefon v hodinkách konečně začal šlapat. A mimochodem, hned při prvním hovoru jsem omylem vytočil tísňovou linku.

Hodně jsem se obával kratší výdrže baterie. Donedávna jsem používal hodinky Garmin Fenix 6X Pro, které jsem nabíjel zhruba jednou týdně. Apple Watch Ultra musím nabíjet co dva dny. Zpočátku mi to vadilo. Stávalo se mi, že jsem chtěl vyběhnout, a najednou jsem zjistil, že mám v hodinkách posledních 10 %. Jenže pak jsem si ozkoušel, že i s 10 % dám v pohodě hodinku a půl běhu. Navíc za pouhých pár minut na nabíječce se Apple Watch Ultra nabije o dalších 10 %. Takže jsem se tomu jenom přizpůsobil. Vždycky, když sedím u počítače, na chvilku si hodinky sundám a dobíjím je přibližně na 80 %. Nijak mě to neomezuje a je to opravdu jen o zvyku.

Apple Watch Ultra a Ultraběhání

Během posledních tří zimních měsíců jsem běhal o dost míň než obvykle, nejdelší běhy jen okolo 50 kilometrů. S výdrží to bylo v pohodě, ale podle spotřeby jsem si spočítal, že by mi baterie vystačila tak na 15 hodin běhu. Klasickou stovku nebo celodenní běh bych tedy asi zvládl bez dobíjení, ale nějaký delší horský běh by už byl problém. Samozřejmě bych mohl zapnout šetrnější power-saving mód, který spoří baterii, ale tím bych omezil různé funkce hodinek. Takže jsem si postupně uvědomil, že na opravdu dlouhé běhy bude lepší brávat si staré osvědčené Garminy a neřešit baterii.

Edit 27.3.2023: Apple Watch Ultra jsem si tento měsíc poprvé ozkoušel na stokilometrovém běhu. V klasickém módu by vydržely skutečně jen něco přes 14 hodin, ale když jsem si je ke konci běhu přepnul do úsporného režimu, v pohodě jsem s nimi zvládnul celou stovku. Přepnutí do úsporného režimu nijak nezhoršilo kvalitu zaznamenaných dat, např. tepovky, GPS záznamu, a dalších, takže na další stovku začátkem dubna si je beru zas. Jenom nesmím zapomenout včas je přepnout do úsporného režimu. Po této zkušenosti jsem staré Garminy nadobro přenechal synovi.

Edit 17.4.2023: Poslední stovku jsem běžel s hodinkami v úsporném režimu za 18 a čtvrt hodiny. Při doběhu mi stále ještě zbývalo 11% baterie.  

Sportovní metriky

Obecně, pokud si chcete pořídit hodinky jenom kvůli sportu, jsou podle mého vhodnější Garminy. Z několika důvodů. U Apple Watch Ultra chybí různé metriky týkající se stavu tréninku, připravenosti k výkonu, tělesná baterie nebo třeba detailnější analýza variability srdeční frekvence. Jasně, za dalších 800 korun ročně jsem si do Apple Watch Ultra předplatil aplikaci Athlytic, která taky umí poměrně detailní analýzu tělesné kondice pro sportovce. Ale, narozdíl od Garminu za aplikaci platíte a nedostáváte o moc lepší službu než to, co Gamin nabízí zdarma.

aplikace Athlytic

Nativní aplikace od Applu pro různé sporty je totální výsměch. Po prvním ozkoušení jsem ji okamžitě zavrhl a začal hledat něco vhodnějšího. Za necelých 150 korun jsem si pořídil aplikaci WorkOutDoors, která měří sportovní aktivity. WorkOutDoors má zabudované mapy, i když bohužel bez našich turistických cest, což mi chybí. Výhodou ovšem je, že si můžu přizpůsobit displeje nebo vytvořit nové pro každou aktivitu přesně podle sebe. Nastavování mě stálo asi dvě hodinky času, ale teď už konečně při běhu vidím všechno, co potřebuju, tj. tepovou frekvenci, tepovou zónu, tempo, čas a vzdálenost. Mimochodem, výborná čitelnost displeje za jakéhokoliv počasí v každé denní době je jedna z nesporných výhod Apple Watch Ultra.

aplikace WorkOutDoors

Další charakteristiky

Přes aplikaci WorkOutDoors si také můžu stáhnout trasu, takže navigace funguje podobně, jako v Garminech. Bohužel, aplikace se zatím ovládá pouze přes dotykový displej. Se zpocenýma rukama mám problém, a navíc jsem přesvědčen, že v létě to bude ještě daleko horší. Často se mi taky obrazovka samovolně přepne nebo se mi z ničeho nic pozastaví trénink, jak se rukávy bundy šoupají při běhu po displeji hodinek. Displej sice můžu zamknout, ale nějak to nefunguje tak, jak bych čekal.

A ještě jedna věc. Byl jsem zvyklý, že Garminy dobře měřily kromě běhu také jiné sporty: při posilování dokázaly počítat počet opakování a správně odhadnout, co právě cvičím; na sjezdovkách dokázaly odlišit jízdu dolů od jízdy lanovkou nahoru; při lezení na umělé stěně zase samy rozpoznaly další pokus o zdolání cesty. Na něco takového u Apple Watch Ultra zapomeňte. Přinejmenším zatím, protože všechny potřebná senzory v hodinkách jsou a je jenom otázka času, kdy si toho nějaký vývojář všimne.

Koupit nebo nekoupit?

Můj závěr je takový, že se s Apple Watch Ultra sice sportovat dá, ale není to úplně ono. Kdybych trávil většinu času aktivně, asi bych si je nepořizoval. Jenže já spoustu času vysedávám v práci za počítačem. A tam jsou Apple Watch Ultra výborným pomocníkem. Bezdotykově mi odemknou počítač, nepotřebuju s sebou tahat telefon, hodinky se mi automaticky propojí se sluchátky, nebo třeba s nimi můžu dálkově ovládat spoustu dalších Apple zařízení. Zkrátka, pokud máte víc hraček od Apple, pak vám Apple Watch Ultra zjednoduší život.

Takže, to nejdůležitější nakonec: koupil bych si je znovu? Určitě! Od chvíle, kdy jsem si je pořídil, trávím daleko míň času s telefonem. Vlastně se mi dost často stává, že telefon někde zapomenu a vůbec mi nechybí. Prostě, jsem na příjmu, a přitom se oprostím od všech nesmyslných žroutů času, jako jsou sociální sítě. Jenom nevěřte reklamě, že to jsou hodinky pro ultrasportovce. Nejsou! Sportovat se s nimi dá, ale Garminy jsou na sport prostě pořád ještě lepší.