Oblíbené trasy

Přeběh Bílých Karpat

délka: 89 kilometrů
celkový výstup: 3500 metrů
dooporučená doba: víkend (pátek večer až neděle dopoledne)
roční období: jaro, podzim

Pro start trasy si můžeš vybrat ze dvou možností. Já začínal ve Velké nad Veličkou, protože jsem si kousek od nádraží zašel ještě na večeři. Jenže pak jsem další dva a půl kilometru běžel po hlavní silnici. Jestli se tomu chceš vyhnout, začni až v Javorníku, kde je konečná lokálky. Hned od startu budeš postupně nabírat výškové metry loukama a lesem okolo Hradiska, přes Šibeniční vrch až na Velkou Javořinu.

Odtud seběhneš do obce Květná. Já měl štěstí a ještě před desátou večerní jsem tam přímo na trase našel otevřenou hospodu, kde jsem doplnil tekutiny 🍺. Přeběhneš přes kopeček Nová hora k osadě Staré Díly, a odtud už začne táhlé stoupání vzhůru k rozhledně na Velkém Lopeníku. Přímo v prostorách rozhledny i v blízkém turistickém přístřešku se dá přespat, ale počítej s tím, že tam bývá hodně plno. Mírným terénem poběžíš dál až k Mikulčinu vrchu, kde mi běžci doporučovali na jídlo chatu Jana. Běžel jsem okolo ráno před desátou, ale zdálo se, že je tam opravdu hodně plno, tak jsem s občerstvením počkal ještě pár kilometrů na horskou chatu Vyškovec.

přeběh Bílých Karpat
Z prvních kilometrů běhu

Odtud mírně sklesáš po hlavní silnici do Starého Hrozenkova, kde si na benzínce můžeš doplnit zásoby, případně se dá najíst v motorestu vedle čerpací stanice. Dobře najíst se můžeš i v blízké obci Žítková, kde mi usedlíci doporučovali tamní restauraci. Čeká tě dalších dvacet kilometrů lesem přes několik vrcholů. Po cestě se téměř nedá doplnit voda, tak na to mysli předem. Díky tomu, že jsem měl s sebou filtr, přefiltroval jsem si vodu ze studánky Na koncích, ale ta byla plná bahna, takže bez filtru bych to nezvládl.

Další možnost občerstvení máš až ve Vlárském průsmyku, kde je restaurace, nebo spíš putyka, která není vedená v žádných mapách. Ale klobásu měli moc dobrou! Poslední možnost občerstvení na cestě je Hostinec u Pekařů v Sidonii, odkud to je ještě dalších dvacet kilometrů do cíle. Za Sidonií tě cesta svede ze silnic na lesní stezku vedoucí vzhůru. Čeká tě příkré stoupání až pod Biely vrch, ke kapličce Březová, což je mimochodem moc krásné místo na spaní i se studánkou. Bohužel, když jsem tudy procházel já, tak bylo už obsazené zamiilovanou dvojicí, tak jsem jim to nechtěl kazit a vyspal jsem se na protější stráni s nádherným výhledem na okolní hory.

Svítání poblíž kapličky Panny Marie Kráľovnej

Teď už ti zbývá posledních patnáct kilometrů do Valašských Klobouků. Podle mého, těch nejkrásnějších patnáct kilometrů celé trasy. Vlastně, až na pár míst, kde jsou poničené lesy a rozrytá cesta těžkou lesnickou technikou, je celá trasa po Bílých Karpatech moc pěkná a stojí za to. Jo, a studánka u kapličky je poslední zdroj pitné vody, který jsem po cestě našel. Nabral jsem si tam litr a půl a tak tak jsem vystačil těch zhruba 17 kilometrů do konce.

Další trasy

Jesenický okruh

Přeběh Krkonoš a Jizerek

Šumavský přeběh