Oblíbené trasy

Přeběh Bílých Karpat

délka: 89 kilometrů
celkový výstup: 3500 metrů
časový rozsah: víkend (pátek večer až neděle dopoledne)
datum: 25. - 27.6.2021

Běh jsem začínal ve Velké nad Veličkou, protože jsem si kousek od nádraží ještě chtěl zajít na večeři a v další stanici žádná hospoda nebyla. První dva a půl kilometry jsem pak musel vyržet běh po hlavní silnici, než jsem konečně odbočil do polí a začal jsem nabírat výškové metry loukama a lesem okolo Hradiska, přes Šibeniční vrch až na Velkou Javořinu. Odtud jsem seběhl do obce Květná. Měl jsem štěstí, doběhl jsem tam ještě před desátou večerní a našel otevřenou hospodu, kde jsem doplnil tekutiny 🍺.

Dál jsem přeběhl přes kopeček Nová hora k osadě Staré Díly, a odtud začalo táhlé stoupání vzhůru k rozhledně na Velkém Lopeníku. Přímo v prostorách rozhledny i v blízkém turistickém přístřešku jsem plánoval přespat, ale bylo tam hodně plno, tak jsem ještě seběhl pár kilometrů dolů a přespal jsem u potůčku na loukách pod Lopeníkem. Naštěstí nepršelo a bylo teplo, takže jsem se parádně vyspal a ráno jsem nalačno pokračoval dál. 

Chtěl jsem se nasnídal u Mikulčina vrchu, kde mi kamarádi běžci doporučovali chatu Jana. Probíhal jsem tudy ráno okolo desáté, ale bylo tam hodně plno, tak jsem si místo toho rozbalil jednu tyčinku a vydržel se snídaní až na horskou chatu Vyškovec.

přeběh Bílých Karpat
První kilometry běhu

Odtud jsem po hlavní silnici s mírným sklonem seběhl do Starého Hrozenkova, kde jsem si na benzínce doplnil zásoby a najedl se v motorestu vedle čerpací stanice. Původně jsem chtěl obědvat až nahoře na kopci ve vesnici Žítková, kde mi usedlíci doporučovali tamní restauraci. Jenže to bych musel vydržet ještě zhruba hodinu a mě dohnal hlad z rána. Dalších dvacet kilometrů bylo úmorných. Běželo se přes několik vrcholů, ale nikde se nedala doplnit voda. Upínal jsem se ke studánce Na koncích, která byla zakreslená v mapě. Když jsem tam ale doběhl, tak tam vytékal chabý bahnitý pramínek. Ještě, že jsem měl s sebou filtr, bez něj bych to nedal.

Na hospodu, nebo spíš putyku jsem narazil až ve Vlárském průsmyku. Nebyla vedená v žádných mapách, ale klobásu měli moc dobrou! Ani ne po hodině běhu jsem se zastavil ještě na langoše a na kafe v Hostinci u Pekařů v Sidonii. Odtud mě cesta svedla ze silnic na lesní stezku vedoucí vzhůru. Čekalo mě příkré stoupání až pod Biely vrch, ke kapličce Březová, což je mimochodem moc krásné místo na spaní i se studánkou. Bohužel, když jsem tudy procházel, už si tam rozkládala stan zamilovaná dvojice. Nechtěl jsem jim to kazit a tak jsem se vyspal na protější stráni s nádherným výhledem na okolní hory.

Svítání v Bíkých Karpatech
Svítání poblíž kapličky Panny Marie Kráľovnej

Ráno mi zbývalo posledních patnáct kilometrů do Valašských Klobouků. Podle mě asi těch nejkrásnějších patnáct kilometrů celé trasy. Vlastně, až na pár míst, kde byly poničené lesy a rozrytá cesta těžkou lesnickou technikou, byla celá trasa po Bílých Karpatech moc pěkná a stála za to. A mimochodem, a studánka u kapličky byla posledním zdrojem pitné vody po cestě. Večer jsem si tam nabral litr a půl vody a druhý den jsem musel hodně šetřit, abych s ní vystačil až do Valašských Klobouků.

Trasa se mi moc líbila, v pohodě de zvládnout za víkend a určitě se po ní ještě někdy vydám.

Další trasy

Jesenický okruh

Šumavský přeběh

Přeběh Krkonoš a Jizerek