Oblíbené trasy

Praděd - Klínovec

délka: 527 kilometrů / stoupání: 15570 metrů

Popis 1. části: Červenohorské sedlo - Liberec

Trasa začíná na Červenohorském sedle, kam se dostaneš autobusem. Od startu běžíš po červené směrem k Pradědu: můžeš, ale nemusíš běžet až k němu. Divokým dolem pak seběhneš dolů k silnici a podél dolní nádrže Dlouhé stráně doběhneš do Koutů nad Desnou. Můžeš si tu dát nějaké jídlo, další možnost je až v Branné nebo ve Starém Městě. Dál stoupáš na Králický Sněžník. Po hřebenovce pak seběhneš přes Sedlo Puchača, kde se dá v přístřešku nouzově přenocovat, a potom už Polskem po turistických značkách až do Miedzylesie. Tady si můžeš dokoupit jídlo a pití.

Odtud asi 7 kilometrů běžíš po silnici, než to stočíš doprava po poli zpátky na české území, k turistické chatě Na Čiháku. Tady se taky dá dobře najíst. Asi kilometr poběžíš po hlavní silnici, než vběhneš do lesů Orlických hor. Celé Orlické hory probíháš po červené; přes Pěticestí, Velkou Deštnou a Vrchmezí. Za Olešnicí v Orlických horách seběhneš do Polska, do malebného lázeňského městečka Duszniki-Zdrój. Zde si znovu můžeš dokoupit vše potřebné. Dál se vydáš k pískovcovým masivům polského národního parku Stolowe Gory. Přes ně se dostaneš k naši pískovcovým skalám; na Broumovsko, Ostaš a Adšpašsko-Teplické skály. Za nimi tě znovu čeká krátký, asi dvacetikilometrový přeběh Polska, než se Pod Lysečinskou boudou dostaneš na českou stranu Krkonoš.

Seběhneš na Malou Úpu a potom znovu vystoupáš k turistické chatě Jelenka, odkud po červené jdeš až na Sněžku. Od Sněžky postupuješ po červené přes Špindlerovku, potom uhneš na Moravskou boudu a dál pokračuješ až k Labskému vodopádu. Po modré pak podél Mumlavy seběhneš do Harrachova. Doplníš všechny zásoby, kousek za Harrachovem překročíš Jizeru a dostáváš se do Jizerských hor. Tady tě čeká pár kilometrů po silnici k vodní nádrži Souš. Přes Josefův důl a Bedřichov se postupně dostaneš až do Liberce. Výborně, první půlku máš za sebou.

Popis 2. části: Liberec - Klínovec

Druhá část trasy, stejně jako ta první, mi zabrala 5 dnů běhu. Převýšení je trochu menší, ale i tak se jedná o horský terén, který radno nepodceňovat. Proběhneš Libercem okolo krásné novorenesanční radnice a pod lanovkou se vydáš vzhůru na Ještěd. Přes Malý Ještěd po hřebenovce doběhneš do Lužických hor. Po zdejších lesích naběháš přes 35 kilometrů, než okolo Panské skály doběhneš ke Kamenickému Šenovu. Odtud přes Českou Kamenici do Jetřichovic, vstupní brány do Českého Švýcarska. Dál potom okolo malé a velké Pravčické brány do Hřenska, odtud po skalách nad Labem až do Děčína.

Proběhneš Děčínem, kde máš další možnost dokoupit věci, které jinde po cestě neseženeš, a potom se okolo Pastýřské stěny vydáš Tyršovou stezkou nahoru na Děčínský Sněžník. Odtud převážně po asfaltu běžíš až k Tiskému skalnímu městu, kterým proběhneš až do obce Tisá. Dostáváš se do Krušnýh hor, posledního pohoří na cestě, ale pozor – do cíle to máš stále ještě 115 kilometrů.

Připrav se, že v Krušných horách je turistická infrastruktura ještě v plenkách a během závěrečné stovky narazíš jen na několik málo osad, kde se dají dokoupit zásoby. S vodou jsem tady zásadní problém neměl, ale špatně jsem si to spočítal s jídlem a trápil mě hlad. No, a pok už jen vyběhnout na Klínovec a máš to v kapse. Nakonec to nebylo tak strašné, nebo jo?

Podívej se na video z mého přeběhu:

Další trasy

Přeběh Bílých Karpat

Jesenický okruh

Přeběh Krkonoš a Jizerek