Výzva Horoběžník / Horoběžka

Jesenický okruh

délka: 161 kilometrů / stoupání: 5570 metrů

👑 Síň slávy 👑

jméno datum pokusu celkový čas
1. David Kuneš 25. - 28.10.2019 3 dny 22 hodin 59 minut

Chceš se dostat do síně slávy? Stačí napsat mail na info@eurunner.eu, že se chystáš běžet Jesenický okruh. Pokus zapíšu a pak už budu tvůj postup sledovat na sociálních sítítch, případně jinak. Na konci mi pošleš GPS záznam. A pokud se neodchýlýš od trasy o více než 5%, uznám tvůj pokus jako úspěšný.

Trasa

Startuješ na nádraží v Jeseníku, kde je zároveň i cíl. Odtud vyběhneš do kopce přes Priessnitzovy lázně a Studniční vrch okolo několika zatopených lomů, ve kterých se v horkých měsících můžeš zchladit. V obci Žulová případně dokoupíš nějaké jídlo, a pak už se vydáš vzhůru na hřeben Rychlebských hor. Po cestě se na několika místech dá doplnit voda. Na hřebeni, zhruba 34 kilometrů od startu, narazíš na turistickou chatu Paprsek, kde se můžeš najíst, dá se tu i pohodlně přespat (otestováno). Po červené a potom po zelené se dostaneš k hraničnímu přechodu na Kladském sedle a potom už po hranici s Polskem vystoupáš na Králický Sněžník. Kousek pod ním si uděláš povinné selfíčko se slůňetem, doplníš vodu z pramene Moravy a pak už seběhneš do Dolní Moravy. Po sjezdovce pak vystoupáš k té příšernosti v oblacích  a na Slaměnce si určitě rád vypiješ jedno, protože ten výstup dá člověku pořádně zabrat. Máš za sebou nějakých 60 kilometrů, ale do cíle je to pořád ještě stovka.

Čeká tě téměř 20 kilometrů po cestičkách Králického Sněžníku, kde téměř nepotkáš živou duši. V létě tu navíc není moc vody, mysli na to a doplň si tekutiny před touhle částí trasy. Občerstvit se znovu můžeš až ve Starém Městě pod Sněžníkem, kde se dá případně přespat. Přenocovat jde koneckonců i o pár kilometrů odtud v Branné. Potom až do Velkých Losin, nějakých 15 kilometrů, jsou možnosti doplňování zásob omezené. Z Velkých Losin přes Sobotín vystoupáš na Skřítek. Po cestě potkáš několik restaurací, kde se dá dobře najíst. Od Skřítku opět začneš pořádně stoupat na Jelení studánku a potom postupuješ po hřebeni směrem na Praděd. Na Ovčárně už budeš mít v nohách 125 kilometrů, takže občersvtení v některé z místních restaurací přijde vhod. Občerstvit se dá i o pár kilometrů dál na Švýcárně, kde můžeš také přespat.

Jeseníky

Do cíle ti stále zbývá téměř 30 kilometrů, z toho 20 kilometrů horským terénem po hřebeni. Takže si cestu můžeš zpříjemnit a zastavit na hlt něčeho dobrého na Červenohorském sedle. Nebo počkat až na turistickou chatu na Šeráku, kde se dá dobře napít, najíst, ale i přenocovat. Odtud je to už co by kamenem dohodil, nějakých deset kilometrů z kopce dolů do cíle.

Pravidla

Pravidla jsou jednoduchá: Okruh musíš běžet nebo jít. Všechno, co potřebuješ, si neseš na zádech s sebou, případně si dokoupíš. Nepomáhá ti nikdo další, každý je tu sám za sebe. Samozřejmě můžeš jít ve skupině a když ti někdo nabídne sušenku ze svého batohu, nic špatného na tom není. Ale mít s sebou na každý úsek pacera, který běžci ponese vodu a všechno ostatní, je proti pravidlům. Můžeš běžet v kuse, můžeš přespat venku pod širákem nebo v hotelu, je to jen na tobě. Počítá se uplynulý čas, za který dorazíš od startu až do cíle. Dá se to uběhnout za den, nebo ujít za pět dní. A důležité pravidlo: nezanechávej po sobě stopy (myšleno odpodky).

Další výzvy

Přeběh Krkonoš a Jizerek

Šumavský přeběh

Praděd - Klínovec