Běhání s hůlkami

Od David
vícedenní horské běhy

Někteří z vás si možná ještě pamatují, jak jsem před lety zatracoval běhání s hůlkami. Jak jsem tvrdil, že je lepší spoléhat se na silné nohy než používat všelijaké pomůcky. Dokonce jste mi to párkrát připomněli, když jste mě od loňska zase vídali s hůlkami v ruce. Takže, co se změnilo?

První zkušenosti

Pro vysvětlení se vrátím zpátky do roku 2015, kdy jsem ve španělských horách Picos de Europa běžel 75kilometrový závod La Travesera. Náročný horský běh ve výškách okolo dvou tisíc metrů. Do té doby jsem hůlky na běh nepoužíval. Během přípravy jsem se ale dočetl, že podobný závod je bez nich téměř nemyslitelný. Byla to pravda, jenže mně se jedna hůlka nešťastně zlomila hned při prvním seběhu sněhovým polem, někde okolo osmnáctého kilometru. Ta druhá vzala za své jen o pár kilometrů dál velmi podobným způsobem, jako ta první. Závod jsem tehdy nedoběhl a myslím, že z velké části to bylo právě kvůli hůlkám.

Tehdy jsem si řekl, že jsem si asi koupil špatný model, a napřesrok jsem si pořídil nejkvalitnější hůlky, které právě byly na trhu. Třídílné skládací. Vydržely do prvního závodu, Pradědovy stovky, kde se mi na čtyřicátém kilometru jedna hůlka doslova rozpadla na tři kusy. 120kilometrový závod jsem sice tehdy dokončil, ale žádná slast to nebyla. Opravdu mě to tenkrát naštvalo a zařekl jsem se, že už hůlky používat nebudu. Že raději začnu cíleně sílit nohy, což s občasnými přestávkami dělám dodnes.

Změna

Začal jsem běhat bez hůlek a hodně jsem se zlepšil. Bylo to poznat v kopcích, kdy jsem při závodech předbíhal spousty borců, jak cestou vzhůru, tak i z kopce dolů. Jenže pak jsem zase začal pošilhávat po zahraničních ultra. Přesto, že jsem byl rozhodnutý hůlky nepoužívat, brával jsem si je třeba při běhání v Alpách na záda jenom tak do zálohy. Uvědomil jsem si, že hůlky nic neváží, při mých devadesáti kilech pár set gramů navíc ani nepoznám. Občas se ale v těžkém terénu docela hodily, a dokonce jsem měl pocit, že s hůlkami vydržím déle.

Takže jsem postupně svůj vztah k hůlkám přehodnotil. Pořád jsem přesvědčen, že je důležité mít silné nohy a pravidelně posiluji. Ale hůlky můžou v některých situacích pomoct, a když už je mám, tak proč toho nevyužít? A jak to máte s běháním s hůlkami vy?